بایگانی خرداد ۱۳۹۶

تخلف یا تقلب مساله اینست!!!!

تخلف یا تقلب مساله اینست!!!!

باز انتخاباتی دیگر تمام شد و مسائل و حواشی آن ادامه دارد. هر حزب یا گروه و در کل مخالفین و موافقین چیزی می سرایند. همیشه از دید برنده همه چیز بخوبی انجام شده و از دید بازنده واقعیت به گونه ای دیگر است. این انتخابات نیز همانند سایر انتخابات های گذشته با این مسائل روبرو بوده و خواهد بود. هرچند به ترتیب درجه، انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس، خبرگان و شورای شهر و روستا از اهمیت بیشتری در این حوزه برخوردارست و حتی کنش و واکنش ها به شدت بین اول و سه گزینه بعدی متفاوت است. بطور مثال باید دسته بندی نمود که انتخابات را رقیب برگزار می کند یا رفیق. اگر رقیب برگزار کند دو دسته می شوند پیروز شویم نشان از درایت، توانمندی، سرخوردگی مردم از رقیب و عدم تمایل به اوست و اگر بازنده شویم خود به دوشاخه تبدیل می شود هنوز مردم عادت نکرده اند به کمتر از دوره معمول و طبیعیست و یا دسته دوم اینکه قطعا تقلب یا تخلف صورت گرفته که البته استفاده این لفظ در کشور ما بین چپ و راست متفاوت است. حال اگر رفیق برگزار کننده باشد و ما رای آوردیم این چیزی جز توانمندی ما و علاقه مردم به ما و سیاست های ما نیست و همچنین انتخاباتی شفاف و عالی داشتیم و اگر بازنده شویم البته اگر دوره تمام نشده باشد یا حتی شروع نشده باشد کار دشمنان است و تهمت ها و افتراها و اگر در بین باشد که خدا می داند چه بر سر مردم خواهد آمد و یحتمل چیزی جز فروپاشی اخلاق و منش و … نخواهد بود که خدا را شکر هنوز تجربه نکرده ایم در طی ۳۰سال اخیر.

حال هدف از طرح این موضوع چه بود؟ هدف اینست به خود بیاییم و بگوییم چرا ما اینچنینیم؟ چرا همیشه هرکاری که ما می کنیم قطعا خوب است و منطقی و دیگران در حال خطا و اشتباهند؟ چرا برای شروع  یک دوره همه وعد و وعیدهای ما درست و منطقی و وعده های دیگران پوچ و توخالیست؟ چرا خلاق و کردار در کشوری که معتقد به دین صاحب مکارم اخلاق است رعایت نمی شود ولی در کشوری بدون هیچ دین و یا مذهب عملیاتی گردیده است. نقل است که می گویند ((الناس على دین ملوکهم)) آیا این درست است یا این آیه قرآن که می فرماید «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم». چرا ما تابع یک بام و دو هوا شده ایم؟ در جایی دم از پیروی از ولایت می زنیم و درجایی دیگر امر او را اجرا نمی کنیم. البته وقتی ما نسبت به اولیاالله و قرآن کتاب اصلی و مرجع کامل دین اینگونه بی تفاوت شده ایم شاید پیرو ولایت از فرعیات به حساب آمده است. البته اشکالی نیست که ما حداقل اگر اعتقاد قلبی نداریم سکوت اختیار کنیم و اعای پیروی هم نکنیم. در کتاب آقای دکتر پاپلی یزدی خاطره ای با این مضمون نظرم را جلب کرد که دوست دارم شما نیز بخوانید شاید بتواند این خاطره منظور و مقصود این بنده ناتوان در نوشتار را سهل تر نماید:

“.. پرسیدم شما برای حزب چه کار می کردید؟
گفت مشورت می‌دادم. ولی یک کمیته مالی هم درست کردم و برای انتخابات پول جمع می کردم.
گفتم اگر محرمانه نیست چقدر پول جمع کردید؟
گفت من خودم ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ فرانک دادم و از دوستانم هم پول گرفتم، جمعاً ۴۳٫۰۰۰٫۰۰۰ فرانک پول جمع کردم و به حزب دادم.
گفتم چند درصد امیدوار به پیروزی هستند.
گفت صد در صد.
گفتم حزب سوسیالیست چندین دهه است که برنده انتخابات نشده است.
گفت: اما فرانسوا میتران رقیب سرسختی است.
دو شب بعد نتیجه انتخابات معلوم شد. فرانسوا میتران برنده انتخابات بود. او رئیس جمهور منتخب اعلام شد.
سوسیالیست‌ها،‌ کمونیست‌ها و کلاً چپی‌ها به خیابان‌ها ریخته بودند و شادی می‌کردند.
شادی عظیم. میدان باستیل غلغله بود. رگباری شدید و رعد و برقی بی‌نظیر پاریس را در بر گرفته بود.
من برای تماشا رفته بودم. خیس آب بودم که به پای آسانسور رسیدم.
موسیو پیر دسپاکس با چشمی اشکبار پای آسانسور بود.
گفت برو لباست را عوض کن و به خانه من بیا.
همین کار را کردم.
پیرمرد مثل اینکه جوانی را از دست داده باشد، بخاطر شکست حزبش گریه می‌کرد.
می‌گفت منافع ملی ما در خطر است.
او می‌گفت در ظرف چند ماه سرمایه‌ها از فرانسه فرار خواهند کرد.
سرمایه دارها سرمایه‌هایشان را از کشور خارج می‌کنند و اقتصاد فرانسه مختل می‌شود.
من ۳۵ سال داشتم و او ۸۵ سال.
سال ۱۳۶۱ بود ومن خود نگران وضعیت کشور. صحبت را عوض کردم و حال بچه‌ها و نوه‌هایش را پرسیدم.
از ۶ بچه‌اش هیچکدام درپاریس نبودند.
چند نوه‌اش در پاریس بودند که گاه گاه به پدربزرگ سری می‌زدند.
چند ماهی گذشت و فرانسوا میتران در کاخ الیزه بود.
عراق به ایران حمله کرده بود.
یکی از نتایج این جنگ گرانی قیمت نفت بود.
نفت از بشکه‌ای ۷-۶ دلار به بیش از ۳۰ دلار رسیده بود.
فرانسوا میتران در تلویزیون ظاهر شد.
رئیس جمهور با مردم صحبت کرد.
گفت به علت گرانی نفت، فرانسه با مشکلات اقتصادی روبرو خواهد شد.
او پیشنهاد داد و گفت من نه دستور می‌دهم و نه بخشنامه می‌کنم، فقط پیشنهاد می‌دهم. پیشنهادش چه بود.
قانون در فرانسه می‌گفت که درجه حرارت ساختمان‌ها در زمستان ۲۱ درجه باشد.
میتران گفت اگر به جای ۲۱ درجه، شوفاژها را روی ۱۸ درجه تنظیم کنید، حدود ۳ میلیارد فرانک صرفه‌جویی انرژی خواهیم داشت.
چند روز بعد رفتم خبری از موسیو دسپاکس بگیرم.
زمستان بود و سرما.
موسیو در آپارتمانش را باز کرد.
دیدم پالتویی پوشیده و کلاهی بر سر گذاشته است.
من داخل آپارتمان موسیو دسپاکس شدم .
هوا سرد بود، پرسیدم پس چرا اینقدر لباس پوشیده‌اید و کلاه به سر دارید؟
گفت رئیس جمهور چند روز پیش پیشنهاد داد که درجه حرارت را از ۲۱ به ۱۸ کاهش دهیم.
گفتم شما که با فرانسوا میتران مخالف بودید، از پیروزی او ناراحت شدید، آنقدر ناراحت شدید که گریه کردید.
گفت موسیو پاپلی از وقتی او رئیس جمهور شد، او رئیس جمهور همه فرانسه و همه ملت فرانسه است.
من از نظر حزبی با او مخالفم ولی او رئیس جمهور من است.
من حرف او را بعنوان یک رئیس جمهور قبول دارم.
ما برای منافع ملی فرانسه همه باید با او همکاری کنیم.
همه حزب ماهم با او همکاری دارند.
البته ما درمجالس با حزب سوسیالیست‌ مخالفت می‌کنیم ولی هر کجا پای منافع ملی باشد همه یکی هستیم.
در کارهای روزمره هم او رئیس جمهور است.
من درگوشه‌ای ازاتاق موسیو دسپاکس نشسته بودم، در فکر بودم و سردم شده بود، دیدم که دماسنج آپارتمان درست بالای سر شوفاژ است، شوفاژ آن طرف اتاق بود.
گفتم موسیو دسپاکس، دماسنج بالای شوفاژ است، وقتی درجه حرارت بالای شوفاژ،‌ ۱۸ درجه باشد این گوشه اتاق حتماً ۱۵ درجه است.
من گفتم باید جای دماسنج را عوض کنید.
لااقل آن را به دیوار وسط اتاق بگذارید.
موسیو دسپاکس فکری ‌کرد و گفت، من که خود را گول نمی‌زنم، پارسال هم دماسنج همان جا بالای سر شوفاژ بود.
من پارسال اتاق را با همین دماسنج ۲۱ درجه تنظیم کردم و امسال با حرف رئیس جمهور با ۱۸ درجه.
جای دماسنج را هم عوض نمی‌کنم.
من در حیرت بودم، مردی ۸۵ ساله‌ای که ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ فرانک برای شکست فرانسوا میتران داده بود، حالا خود را در پالتو پیچیده بود تا حرف همین فرانسوا میتران را به عنوان رئیس جمهور عملی کند.
مردی که ماهیانه ده‌ها هزار فرانک در مزرعه وسهام درآمد داشت، می‌خواست ماهیانه ۶۰ فرانک درفاکتور شوفاژخانه صرفه‌جویی کند تا منافع ملیش حفظ شود.
شاید من بهترین درس دکترایم را در پاریس در اتاق موسیو دسپاکس گرفتم نه از دانشگاه سوربن!
رئیس جمهورمنتخب ولو ازحزب مخالف، رئیس جمهور همه ملت و کشور است”.

بله!! تمام حرف من در این خاطره نهفته بود که دوستان، عزیزان و هموطنان غیور و همیشه در صحنه. ما تا انتخابات رقیبیم و طبیعیست ولی بعد انتخاب و رای اکثریت ما باید مطیع و همراه باشیم. تقلب که حق الناس و غیر انسانی است ولی تخلف مجاز نیست و پسندیده نیز نمی باشد هرچند کاریست با عوامل اجرایی انسانی و تبعات و خطاهای ناشی از آن، ولی بلاخره عقل و شرع حکم می کند که ضمن اینکه مانهادهای مرتبط با این امر برای پیگیری داریم و از همه مهمتر وقتی هدف دفاع از خاک و اعتقادات است و حداقل ما مولایی به نام علی(ع) داریم که در انتخابش برای ولایتی که قبل تر به او از صاحب ولایت سپرده شده بود بالاترین تخلف بشری و سازمان یافته صورت گرفت ولی سکوت، تبعیت و همراهی!!! را از ایشان دیدیم و شنیدیم. پس بام و دو هوا بودن  و تضعیف اصل، در طریق ما نیست. امروز موظفیم به تبعیت از رهبری و همکاری و همراهی از منتخبی که شاید در دل با اوهمراه نیستیم ولی منافع بیشترو والاتری داریم که موظف به حفظ و اعتلای آن می باشیم.

محمد کرمی/چهارم خرداد۹۶

نظرات بسته شده اند

نظرات منتقدین دولت نسبت به انتخاب دکتر روحانی

عبدالله گنجی:

سازمان مجاهدین انقلاب در تاریخ ۱۳۸۸/۰۳/۱۸- یعنی چهار روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری – طی نامه‌‌ای به رئیس جمهور وقت، انتخابات ۱۳۸۴ را نیز زیر سؤال برد و خطاب به ایشان نوشت: «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از آنجا که انتخاب شما را، انتخابی ناسالم و بر اساس دوپینگ‌های خلاف قانون می‌دانست و بنابر دلایل دیگری که ذکر آن را در این نامه ضروری نمی‌داند، طی چهار سال که پست ریاست جمهوری را به ناحق! تصاحب کرده‌اید هرگز شما را مستقیماً مخاطب قرار نداده و از شما به عنوان رئیس جمهور نیز نام نبرده است.» گیرنده‌ این نامه چهار روز بعد با ۲۵ میلیون رأی دوباره رئیس جمهور شد اما مدعیان انحصاری دموکراسی نه او ر‌ا رئیس‌جمهور دانستند و نه رأی را سالم قلمداد کردند. قطعاً نیروهای مؤمن به انقلاب اسلامی از این الگو برای روحانی استفاده نمی‌کنند؛ هم او را رئیس جمهور می‌دانند و هم به رأی مردم تمکین خواهند کرد. اما به واسطه آنچه در ادامه خواهد آمد و مبتنی بر «شالاتانیزم محاوره‌ای» و مواجهه‌ای که روحانی در انتخابات با نظام داشت، ما از الگوی آقای نوبخت استفاده می‌کنیم که در برنامه شناسنامه گفت: «‌ما هیچ موقع دلمان با رئیس‌جمهور سابق صاف نشد»، روحانی رأی آورد و رئیس‌جمهور است اما پیروز نشد. در فرهنگ ایرانی – اسلامی هیچ آورده‌ای پیروزی قلمداد نخواهد شد مگر با اخلاق، یک‌رنگی، صداقت و تواضع همراه باشد. بنابراین روحانی پیروز این صحنه نبود، پیروز کسی است که وقتی پایه‌های رأی را لرزان می‌بیند به هر دستگیره‌ای برای نجات دست نیندازد و هدف وسیله را توجیه نکند. قطعاً‌ روحانی در این چهار سال از کنش نفس لوامه عذاب خواهد کشید و این عذاب زمانی برافروخته خواهد شد که لباس پیامبر را در تن خود حس می‌کند. علاوه بر آن تفاوت رأی امسال روحانی با رأی ۱۳۹۲ بیش از ۶ درصد یا حدود ۵ میلیون نفر است. برای این پنج درصد چه‌ها که نکرد. او وقتی مشاهده کرد که عمل چهار ساله رأی را به ۵۱ درصد قبلی هم نمی‌رسد از برائت از اعدام منافقین تا به کارگیری بیت امام، از بی‌بی‌سی فارسی تا آمدنیوز، از ظریف تا خاتمی و از تدلیس تا حمله به نهادهای دیگر، از چنگ‌اندازی به صورت نظام تا تهدید وحدت ملی، از تولید دهها مسئله حقوق بشری برای تشدید تحریم‌های غیرهسته‌ای تا بیرون کشیدن هاشمی از قبر و… در دستور کار قرار داد. روحانی واقعاً یک هنرمند بزرگ است. زمانی که در بدو ورود به قدرت در سال ۱۳۹۲ اعلام کرد:«هنر ارزشی و غیر ارزشی نداریم» نمی‌دانستم که خود نیز به همین الگو پایبند است و این هنر را از زمانی که احساس کرد رأی به سختی در حال رشد است به کار گرفت و موفق شد. او الگوی خوبی برای رقابت ارائه کرد اما نه در چارچوب مردم‌سالاری دینی که در قالب دموکراسی غربی قابل بازنمایی است. اما منطق اینکه روحانی را هنرمندی چیره‌دست می‌دانیم چیست؟ اسناد این هنرمندی را چگونه باید رؤیت کرد.

– این هنر روحانی است که هم پرچمدار آزادی است و همزمان در همین انتخابات، دولت او ده‌‌ها شکایت از رسانه‌‌ها را به دادگاه فرستاد.

– این هنر روحانی است که در عین شعار:«تحریم‌های غیرهسته‌ای را هم ‌برمی دارم» به عنوان مقام عالی‌رتبه کشور ده‌ها مسئله حقوق بشری برای تشدید تحریم‌های غیرهسته‌ای تولید کرد که می‌توان از آن به آزاد نبودن جوانان، دانشگاه‌ها، زنان و اعدام و زندان نام برد.

– این هنر روحانی است که با حملات به صدا و سیما، قوه‌قضائیه و نیروهای مسلح کلاه گشادی را بر سر رأی‌دهندگان گذاشت و آنان را از پرونده خالی و برنامه آینده دور کرد. اما اگر آن مجموعه‌ها هر اشکالی هم داشته باشند در فردای انتخابات ارتباطی به رئیس‌جمهور پیدا نخواهد کرد و کسی مطالبه‌ای از او نمی‌کند و قانون نیز وظیفه‌ای برای رئیس‌جمهور در این‌باره مشخص نکرده است.

– این هنر روحانی است که هر آنچه خود انجام می‌داد همزمان به رقیب نسبت می‌داد یا به رقیب درباره آن اعتراض می‌کرد.

– این هنر روحانی است که همزمان با اتصال یارانه میلیون‌ها نفری که قبلاً قطع کرده بود و افزایش یارانه سه برابری ۶ میلیون نفر، در چشم رقیب زل می‌زد و می‌گفت: از کجا می‌خواهید یارانه بدهید؟ منابع از کجا می‌آورید؟

– این هنر روحانی است که به‌رغم به کارگیری همه مدیریت و منابع کشور به رقیب می‌گوید اتوبوس از کجا می‌آوری؟

– این هنر روحانی است که ۴۹ ساعت از وقت صدا و سیما را اختصاصاً به خود و معاون پوششی‌اش اختصاص داده است (به جز اخبار) و شهر به شهر رفت و به صدا و سیما حمله کرد.

– این هنر روحانی است که به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی روی گسل‌های قومی و مذهبی کشور برای رأی حرکت کرد و حاضر شد وحدت ملی را فدای رأی کند.

– این هنر روحانی است که همه رسانه‌های فارسی‌‌زبان غرب و اپوزیسیون و ضد انقلاب از او حمایت کنند اما او داخل نظام محسوب شود. امثال آمدنیوز صدها تهمت و افترا به رهبری ببندند و از روحانی حمایت کنند.

– این هنر روحانی است که همزمان با حملات به بسیج و سپاه، وزیر خارجه و دیپلمات‌ها را که در شرایط مشابه نیروهای مسلح هستند در انتخابات به کارگیری شوند.

– این هنر روحانی است که بگوید «امام رضا را برایمان بگذارید» اما در یک اقدام بی‌سابقه بیت امام را به کار گیرد.

– این هنر روحانی است که نظام امام و حکم امام در اعدام منافقین را مورد حمله قرار دهد و همکار احمد منتظری شود اما بیت امام با وی همراهی و احمد منتظری هم از ایشان اعلام حمایت کند و جذب رأی منافقین و خانواده آنها را بر ۱۷ هزار شهید ترور مقدم دارد.

– این هنر روحانی است که ابلاغیه تفکیک زن و مرد در نهادها و ادارات توسط دولت ایشان ابلاغ شود اما با صراحت اعلام کند «با تفکیک جنسیتی مخالفیم» و رقیب را به دیوارکشی بین زن و مرد متهم کند.

– این هنر روحانی است که در عین چرخش کلیپ مشاجره وی با شهید چمران در مجلس درباره تقاضای اعدام در نمازجمعه و همچنین تهدید بدحجابان، نظام را متهم به ۳۸ سال اعدام و ممانعت از آزادی‌‌های اجتماعی کند.

– این هنر روحانی است که طراحان فتنه ۱۳۸۸ اتاق عملیات روانی وی را هدایت می‌‌کردند اما به کسانی که جرمشان فقط وزیر دولت سابق است، حمله کند.

این هنر روحانی است که جرم فریدون، ابلاغ حقوق‌های نجومی، صندوق ذخیره فرهنگیان را با نبات امام رضا (ع) می‌پوشاند.

– این هنر روحانی است که به‌رغم آنچه در سطور قبل آمد می‌تواند در اولین دیدار در چشمان رهبری نگاه کند و لبخند بزند.

روحانی واقعاً هنرمند است. او اثبات کرد هدف وسیله را توجیه می‌کند. اما کاش این کار را با لباس پیامبر نمی‌کرد. او اکنون رئیس جمهور ماست اما با شاخص‌های دموکراسی رأی آورد نه مردم‌سالاری دینی. نیروهای انقلاب بر خلاف سازمان مجاهدین و دیگر اصلاح‌طلبان به رأی ملت تمکین می‌کنند و مسئولانه می‌پذیرند اما منبعد روحانی را با الفاظی همچون «جناب روحانی»، «آقای روحانی» و «دکتر روحانی» خطاب خواهند کرد و هرگز احتیاطاً لفظ «حجت‌الاسلام» را دیگر استفاده نخواهد کرد. مهم‌ترین شاخه اجتماعی علمای شیعه، دوری از زخارف دنیا و آمیختگی زبان و عمل به اخلاق و دوری از خصایصی است که به قدرت اصالت می‌دهد. اما او تا گاو و ماهی تاخت و تا آنجا پیش رفت که مورد اعتراض اصلاح‌‌طلبان معتقد به نظام و خبرگان قرار گرفت. او رأی‌ آورد اما پیروز نشد. اگر او را پیروز بدانیم دموکراسی غربی را جایگزین مردم‌سالاری دینی کرده‌ایم./فارس

حجت الاسلام رئیسی:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضا المَرُتَضی بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ

ملت عزیز و بزرگوار ایران!

خداوند متعال را سپاسگزارم که حضور باشکوه شما مردم فهیم در انتخابات ریاست جمهوری، عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی را بیش از پیش نمایان ساخت و چشم جهانیان را خیره کرد.

نقش بی بدیل رهبر معظم انقلاب در شکل گیری این حماسه با عظمت بر کسی پوشیده نیست. امنیت و استقلال و پیشرفت کشور، همواره مرهون هدایت های داهیانه ایشان بوده و اینجانب به عنوان سرباز این نظام و خادم ملت شریف ایران، وظیفه خود می دانم از مراجع عظام تقلید و علماء اعلام، طلاب و دانشجویان، کارگران و کشاورزان، بازاریان و خانواده معزز شهدا و ایثارگران و تمامی گروه ها و تشکل ها و همه زنان و مردان سلحشور ایران اسلامی تشکر نمایم.

همچنین از مردم عزیزی که با محبت خویش به اینجانب اعتماد نموده و در سفرهای مختلف به استان های کشور، جلوه های ماندگار و فراموش نشدنی از عزم انقلابی و انسجام اجتماعی خلق نمودند، صمیمانه تقدیر نمایم. بی تردید پیروز اول این انتخابات ملت شریف ایران می باشند که حماسه ای بزرگ خلق نمودند.

دستاورد مهم این انتخابات، سیاست ورزی اخلاق مدار، تکلیف محوری و طرح گفتمان «توجه به محرومان» و «مبارزه با فساد و تبعیض» بود که فراتر از جناح بندی های رایج سیاسی، به مطالبه عمومی مردم تبدیل شد و به تدریج مورد اذعان و تعهد دیگر نامزدهای انتخاباتی نیز قرار گرفت.

رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.

اینجانب با اتکاء به همین پشتوانه مردمی، همه ظرفیت ها را برای پیگیری مطالبات مردم در مبارزه با فساد و تبعیض و تحکیم ارزش های انقلاب اسلامی به کار خواهم بست و هر اراده و تلاشی در دولت آینده با این جهت گیری را مورد حمایت قرار خواهم داد و همواره زبان گویای محرومان خواهم بود.

اگرچه حضور بانشاط و حداکثری مردم پای صندوق های رأی کام هر ایرانی را شیرین کرد. لکن برخی بداخلاقی های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظات تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم نمود، اما هم اکنون همگان باید عزم خود را جزم کنیم تا با ساختن ایرانی آباد بر استقلال وآزادی و کرامت برای این ملت پافشاری نماییم.

به روح مطهر امام راحل و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی درود می فرستم و برای ملت قهرمان ایران آینده ای سرشار از موفقیت و بهروزی آرزو می کنم. همچنین برای تمام دولت مردان و رئیس جمهور منتخب آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم اجرای عدالت اجتماعی و رفع دغدغه های اقتصادی مردم و معیشتی محرومان در اولویت برنامه های #دولت_دوازدهم قرار گیرد./فارس

سعید جلیلی:

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید جلیلی در کانال تلگرامی خود پیامی با عنوان «یاری دولت با دولت در سایه برای رفع کاستی ها، تصحیح ایرادها و خدمت به مردم» منتشر کرد که در آن آمده است: جمهوریتِ مبتنی بر “اسلام ناب” که به برکت انقلاب اسلامی در کشور ما تجلی پیدا کرده است، پشتوانه ای سترگ برای اقتدار و پیشرفت ایران عزیز است. حماسه حضور مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مجدداً فرصتی بزرگ را برای منتخب ملت فراهم کرد تا بتواند طبق سوگند قانون اساسی خود را «وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق و پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازد. از هرگونه خودکامگی بپرهیزد. از آزادی، حرمت و حقوق ملت حمایت کند و در حراست از مرزها و استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد».

در این پیام آمده است: اینک بر همگان است تا طبق رهنمود امروز رهبری معظم انقلاب با اتحاد و اتفاق عمومی برای افزایش استحکام و اقتدار ملی کشور بکوشند تا سهم خود از وظیفه پیشبرد کشور به سمت هدف های بزرگ را بشناسند و دنبال کنند.

این پیام می‌افزاید: در نگاه دینی، مشارکت و نظارت هم “تکلیف” و “حق مردم” و هم فرصتی بزرگ برای دولت در انجام بهتر مسئولیت ها است. بر همین مبنا معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامی وظیفه و حق خود می دانند با نگاهی ملی و فراتر از رقابت های انتخاباتی به مثابه «دولت در سایه» در چارچوب قانون و اخلاق، منتخب ملت و دولت او را در جهت رفع کاستی ها، تصحیح ایرادها و حرکت در مسیر خدمت به مردم، تعالی فرهنگ، مبارزه با فساد، ایجاد اشتغال و رونق تولید و افزونی عزت و اقتدار در روابط خارجی یاری نمایند و بیانگر مطالبات مردم باشند.

جلیلی تاکید کرد: اعلام نتایج سی و ششمین انتخابات سراسری ایران اسلامی با مشارکت بیش از ۷۳ درصد مردم و همزمان شدن آن با سفر رئیس ایالات متحده آمریکا به کشوری که توسط یک “قبیله” اداره می شود، نشان می دهد مدعیان لیبرال دموکراسی مدل حکومت منهای مردم را برای این منطقه از هر مدلی مطلوب تر می دانند و با پناه بردن به یکدیگر نمی توانند بغض خود را به جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگویی موفق و الهام بخش پنهان نمایند. متقابلاً وظیفه همه ما است تا عزم خود را برای هم افزایی ملی و انقلابی در دفاع از حقوق و منافع کشور و ارزش های انقلاب اسلامی در جهت خلق حماسه های بزرگ سیاسی و اقتصادی و مقابله با تهدیدات نشان دهیم.فارس

نظرات بسته شده اند

آیادولت دوم روحانی با اولش یکی خواهد بود؟

دولت اول دیگر تکرار نمی شود
دور دوم دولت روحانی با گذشته تفاوت های اساسی خواهد داشت.

برخی ممکن است نگران باشند که پیروزی مجدد روحانی باعث تکرار و حتا صریح تر شدن تندروی های گذشته باشد.

به نظر میرسد ماجرا چنین نیست.

به سه دلیل؛
یکم. نسبت دولت با مردم
رشد مردم

مردم در این انتخابات شناخت دقیقی از دولت پیدا کردند ولو اینکه به هر دلیلی روحانی را برای ادامه کارهای نیمه تمام گذشته انتخاب کرده باشند. بسیاری از ناگفته‌ها گفته شد. امروز این دولت با مردمی مواجه است که “می دانند”.  ادامه کتمان‌کاری‌ها ممکن نیست.

دوم.نسبت دولت با منتقدان.
منتقد‌۱۶‌میلیونی

دولت آقای روحانی با جبهه انتقادی سرسختی مواجه است. این جریان انتقادی برای اولین بارست که چنین پرقدرت شکل می گیرد. بعد از هیچ انتخاباتی چنین جبهه یک پارچه و منسجمی ایجاد نشده است. البته سال ۸۸ نمونه ای از این جریان منتقد یکپارچه در میان اصلاح طلبان در حال شکل گیری بود که با قانون گریزی سران آن از هم پاشید.
سال ۹۲ هم به جهت تکثر نامزدهای اصولگرا، بعد از انتخابات این جبهه واحد منتقد شکل نگرفت. اما این دوره کاملا متفاوت است.
یک منتقد قدرتمند و متحد ۱۶ میلیون نفری.

سوم. نسبت دولت با طرفداران.
مطالبات متفاوت

طرفداران دولت در دور دوم انتخابات تنها افراد سیاسی نیستند. بسیاری از کسانی که به روحانی رای دادند انتظار دارند کارهای ناتمام گذشته را تمام کند و به وعده های انتخاباتی اش جامه عمل بپوشاند. بی اعتنایی به وعده های انتخاباتی اینبار ممکن نیست چون با رای متن مردم استمرار یافته است نه صرفا آرای سیاسی. ناچار است کار کند.

به سه دلیل گفته شده انتظار می رود دولت روحانی در دور دوم انتخابات نسبت به دور اول  کارآمدتر ظاهر شود.

به رای مردم بد و بیراه نگیم
بزرگترین اشتباه این روزهای ما

بزرگترین اشتباه این روزهای ما نشستن و افسردگی بعد از شکست است. بدتر اینکه خدای نکرده به رای و گرایش مردم بدگمان باشیم.

اولا تکلیف یک چیز را برای خودمان روشن کنیم؛ اینجا رقابت حق و باطل نیست. رقابت انقلاب و ضدانقلاب هم نیست. رقابت دو نوع نگاه به انقلاب بود. البته انقلاب به ما معیار حق داده است و می توانیم بُعد و قُرب آدم ها به “حق و انقلابی گری” را تحلیل کنیم.

و اما مهمتر؛
آیا خواست مردم برگشت از حق و انقلاب است؟ این اشتباه فاحشی است. رای‌مردم حق است. رای مردم به انقلاب است.  رای مردم به عزت و شفافیت و کرامت و غیره است. تردید نکنیم.

اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم “حق غلیظ تر” و “انقلابی تر” را نشان دهیم. هم “ما نتوانستیم” و هم اهل مکر و نیرنگ “نگذاشتند” و رقیب هراسی کردند.

با این نگاه باید پرقدرت تر ظاهر شد. مردم دلشان با حق است. باید تلاش کنیم حق را نمایش دهیم.

منبع : الف

نظرات بسته شده اند
پیام رهبر معظم انقلاب پیرامون انتخابات ۹۶

پیام رهبر معظم انقلاب پیرامون انتخابات ۹۶

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ایران

جشن حماسی انتخابات دیروز،‌ بار دیگر گوهر درخشانِ عزم و اراده‌ی ملی را در برابر چشم جهانیان به جلوه آورد. مشارکت گسترده و پرشور شما، و هجوم مشتاقانه به مراکز رأی‌گیری، و تشکیل صفهای طولانی برای رسیدن به صندوق‌های رأی در همه جای کشور، و از همه‌ی قشرهای اجتماعی، نشانه‌ئی آشکار از استحکام پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و دلبستگی همگانی به این موهبت بزرگ پروردگار بود و ایران و ایرانی را در آزمونِ میدان‌عمل، سرافراز و روسفید کرد.

دیروز با این حضور متراکم و افکندن بیش از چهل میلیون برگه‌ی رأی در صندوقها، نصاب تازه‌ئی در انتخابات ریاست جمهوری پدید آمد و پیشرفت روزافزون ملت ایران را در عرصه‌ی حضور و بروز قدرتمندانه نشان داد. ایران اسلامی بار دیگر بدخواهان و کین‌ورزان و حسودان را عقب نشانید و دل دوستان و تحسین‌کنندگان خود را لبریز از شادی و افتخار کرد.

پیروز انتخابات دیروز، شما مردم ایرانید و نظام جمهوری اسلامی است که به رغم توطئه و تلاش دشمنان، توانسته است اعتماد این ملت بزرگ را به طور فزاینده جلب کند و در هر دوره درخشش تازه‌ئی نشان دهد.

آزمون برجسته‌ی دیروز تنها مشارکت گسترده نبود، آرامش و متانت و نجابت شرکت کنندگان که امنیت انتخابات را تضمین کرد، نیز بخش مهمی از این آزمون خیره‌کننده بود. همه‌ی قشرها، همه‌ی سلیقه‌ها، همه‌ی گرایشهای سیاسی در کنار هم به صحنه آمدند و دوشادوش یکدیگر به نظام جمهوری اسلامی رأی دادند.

اینجانب با خشوع در برابر خدای بزرگ، جبهه‌ی سپاس بر خاک میسایم، و لطف و رحمت و پاداش شایسته برای ملت ایران مسئلت می‌نمایم و به پیشگاه حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا فداه عرض سلام و اخلاص میکنم و نکاتی چند را متذکر می‌شوم:

۱ـ به مردم عزیز، عرض میکنم خدای را بر موفقیت در برگزاری انتخابات شکر گزارید و پس از التهابِ روزها و هفته‌های پیش از انتخابات، اکنون به اتحاد و اتفاق عمومی بیاندیشید که بی‌شک یک عامل مهم استحکام و اقتدار ملی است. همه در زیر سایه‌ی نظام جمهوری اسلامی و فرزندان این میهنِ سرافرازید، بکوشید تا سهم خود از وظیفه‌ی پیشبرد کشور به سمت هدفهای بزرگ را بشناسید و دنبال کنید. برآمدن همه‌ی آرزوهای ملی در گرو چنین اندیشیدن و چنین عمل کردن است.

۲ـ به رئیس جمهور محترم و همه‌ی کسانی که در دولت آینده شرکت خواهند داشت سفارش و تأکید میکنم که کار و تلاش پرانگیزه و اندیشیده و جوانانه را برای برطرف کردن مشکلات کشور در پیش گیرند و لحظه‌ئی از این خط مستقیم غفلت نکنند. رعایت قشرهای ضعیف، توجه به روستاها و مناطق فقیر، در نظر گرفتن اولویتها، برخورد با فساد و با آسیبهای اجتماعی ، باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد.

۳ـ عزت ملّی و رعایت حکمت در ارتباطات جهانی و اهتمام به اقتدار بین‌المللی نیز از جمله‌ی اولویتهای مدیریت انقلابی و اسلامی است.

۴ـ لازم میدانم از یکایک آحاد شرکت کننده در انتخابات و نیز کسانی که در ترغیب آنان به این وظیفه نقش آفریدند تشکر کنم، بویژه مراجع معظم و علماء اعلام و نخبگان دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی و هنری.

۵ ـ لازم میدانم از حضرات نامزدهای ریاست جمهوری نیز که در این روشنگری و شورآفرینی برای انتخابات تأثیر جدّی بر جای نهادند تشکر کنم.

۶ـ لازم میدانم از همه‌ی دست اندرکاران اجراء و نظارت انتخابات ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراهای شهر و روستا که متحمل زحمات طاقت فرسا شدند تشکر کنم.

۷ـ لازم میدانم از حافظان امنیت انتخابات و نیز از رسانه‌ی ملّی که انتخابات پرشور، مرهون تلاش شبانه‌روزی و هنرمندانه‌ی آنان است سپاسگزاری کنم.

۸ ـ در پایان، خود و همگان را به تقوا و تلاش در راه وظیفه‌ی الهی و اجتماعی و پایبندی به مسیر انقلاب که میراث ارزشمند امام خمینی بزرگ و شهدای گرانمایه است دعوت میکنم و شادی روح و علو درجات آنان را از خداوند متعال مسالت می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله

سیّدعلی خامنه‌ای
سی‌ام / اردیبهشت‌ماه / ۱۳۹۶

نظرات بسته شده اند
لیست اموال کاندیداها

لیست اموال کاندیداها

لیست اموال دکتر قالیباف
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، همه چیز از دقایق پایانی مناظره فرهنگی-سیاسی جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه و پیشنهاد محمدباقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تمامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر اعلام لیست اموالشان به مردم در مناظره بعدی شروع شد.
قالیباف در بخش پایانی صحبت‌های خود در مناظره فرهنگی-سیاسی گفت: «ما در دولت مردم بر این اعتقاد هستیم که اگر شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد هوشمندی اینکه ما سیستم های هوشمند را برای اصلاح ساختارها به کار بگیریم و شفافیت از این باب که مردم بر اساس اصل هشتم قانون اساسی نظارت بر مدیران و مسئولان داشته باشند. یعنی بدانند که رئیس دولت و وزرا کجا زندگی می کنند کجا کار دارند و چه کاری انجام می دهند؟ اموالشان چیست؟ من پیشنهاد دارم به همه اعضا که هفته اینده بیاییم لیستمان را به مردم اعلام کنیم. به قوه قضائیه بگوییم که به عنوان نامزد اموالمان چقدر است؟ ثروت همه اعضای دولتمان روشن باشد و این شفافیت معلوم باشد که کجا هستیم فرزندانمان چه می کنند اگر اینگونه شد فساد اینگونه از بین میرود با هوشمند سازی سیستم ها فساد از بین می رود».
قالیباف دو روز بعد هم در حاشیه ضبط برنامه‌های تبلیغاتی در سازمان صدا و سیما و در مصاحبه با خبرنگاران توضیحات بیشتری درباره پیشنهادش داد و گفت: «حق مردم است که بدانند مدیران‌شان کجا زندگی می‌کنند، چه اموالی دارند و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند. بنده لیست اموالم را در مناظره هم آماده کرده بودم تا نشان دهم. قانون می‌گوید که این اطلاعات را باید به صورت محرمانه در اختیار قوه قضائیه قرار دهیم؛ البته بنده معتقدم که یک وجه مهم مبارزه با فساد و شفاف‌سازی این است که مردم این مسائل را بدانند. خواهش من از دیگر نامزدها این است که جمعه هفته آینده، همگی دارایی‌هایمان را به اطلاع مردم برسانیم. باید مشخص باشد خودمان و بستگان درجه اول‌مان یعنی همسر، فرزندان، خواهران و برادران‌مان چه داریم، چه کار انجام می‌دهیم و کجا زندگی می‌کنیم».
این پیشنهاد رسانه‌ای قالیباف باعث شد تا تمامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بخصوص روحانی و حتی جهانگیری در آزمون بزرگ «اعلام عمومی اموال و دارایی ها» قرار بگیرند. آزمونی که نتیجه آن در مناظره سوم بین نامزدهای انتخابات که مناظره اقتصادی است و جمعه همین هفته برگزار می‌شود، مشخص خواهد شد. اما واکنش نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به پیشنهاد قالیباف چه بود؟
*از واکنش عجیب جهانگیری و مشاور روحانی تا اقدام عملی میرسلیم و رئیسی
ابتدا سید مصطفی میرسلیم در پاسخ به پرسشی درباره اعلام اموال و دارایی‌های نامزدهای انتخابات در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها گفت: «من صددرصد با این طرح موافقم و حاضرم این کار را انجام دهم».
البته اوایل هفته گذشته، فیش حقوقی میرسلیم در کانال تلگرامی ستادش منتشر شده بود و در برخی از رسانه‌ها هم انعکاس پیدا کرده بود. این اقدام نشان داد که میرسلیم در این موضوع صرفا حرف نمی‌زد و اهل عمل است.
سپس رضا نجابت، سخنگوی ستاد انتخاباتی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ضمن تاکید بر اینکه رئیسی ابایی از پیوستن به پویش پیشنهادی قالیباف مبنی بر اعلام اموال و دارایی های نامزدهای انتخابات ندارد، از آمادگی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای اعلام اموال و دارایی‌هایش در مناظره آینده خبر داد و گفت: «آقای رئیسی آمادگی دارد اموال و دارایی‌های خود را با شفافیت و جزئیات  به اطلاع عموم برساند».
البته ساعاتی قبل از انتشار مصاحبه نجابت هم حجت ‌الاسلام‌ رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری به صورت ضمنی از اعلام آمادگی خود برای اعلام عمومی اموال و دارایی‌هایش خبر داده بود و گفته بود: «بنای ما این است که شفاف باشد. ما نسبت به همه دولتمردان از خودم گرفته تا تک تک وزرا تا تک تک مدیران معتقدیم که هم ثروت هم درآمدها را مردم اطلاع داشته باشند و دغدغه نداشته باشند که مسئولین و دولتمردان یک محرمانگی دارند. یعنی حتما ما معتقدیم این قضیه به نفع کشور است و به نفع سلامت اداری در کشور است که مردم عزیزمان در جریان این باشند».
صبح دیروز هم با انتشار یک کلیپ تصویری کوتاه در کانال تلگرامی ستاد رئیسی، میزان اموال و دارایی های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. در این کلیپ تصویری، حجت ‌الاسلام‌ رئیسی درباره وضعیت اموال و دارایی های خود گفت: «من جز خانه شخصی که یک آپارتمان ۱۴۰ متری است و یک حساب بانکی، چیز دیگری ندارم… مطلقاً اموالی مانند باغ، ویلا، سهام کارخانه‌ها ندارم».
این اقدام رئیسی هم به وضوح نشان داد که این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در زمینه شفافیت بخصوص شفافیت مالی صرفا حرف نمی زند و اهل برداشتن گام های عملی است.
اما نامزدهای حامی دولت فعلی واکنش مثبتی به پیشنهاد قالیباف مبنی بر اعلام عمومی اموال و دارایی ها نشان ندادند. ابتدا حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی روحانی درباره اعلام اموال و دارایی‌های نامزدهای انتخابات به مردم، گفت: «مسئولان قوه مجریه مطابق قانون اموال خودشان را به قوه قضائیه اعلام کردند. امیدوار هستیم این قانون شامل سایر مسئولان از جمله شهرداران نیز شود». آشنا درباره اعلام اموال و دارایی‌های نامزدهای انتخابات به مردم و افکارعمومی نیز گفت: «فعلا به قوه قضائیه اعلام کنند تا بعد نوبت به مردم هم برسد».
تاکید مشاور فرهنگی روحانی بر جایگاه قوه قضائیه برای دریافت لیست اموال و دارایی‌ها و همچنین استفاده از کلمه «فعلا» در جمله پایانی ایشان به خوبی نشان داد که همانطور که پیش بینی می‌شد، رئیس دولت یازدهم هیچ علاقه‌ای به اعلام عمومی اموال و دارایی‌های خود تا قبل از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ماه ندارد.
ساعاتی بعد هم اسحاق جهانگیری در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه آنهایی که لیست اموالشان را نداده اند ارائه کنند، گفت: «بنده تا کنون حداقل ۵ یا ۶ بار فهرست اموال خود و فرزندانم را به رییس قوه قضاییه ارائه کرده ام». جهانگیری با اعلام اینکه  قوه قضاییه همیشه رسیدگی کرده و اگر هم موردی ببیند برخورد می‌کند تصریح کرد: «آنهایی که فهرست اموال خود را ارائه نکرده‌اند شعار ندهند، اینکه می‌گویند بیایید لیست را به مردم دهیم شعار تبلیغاتی است، همین آقای شهردار که این موضوع را بیان کرد باید طبق قانونی که مصوب است شهرداران کلانشهرها از جمله تهران، معاونان شهردار و شهرداران مناطق از دی ماه ٩۵ فهرست اموالشان را به قوه قضاییه می‌دادند، چرا تا الان فهرست اموالشان را نداده‌اند؟ اگر این مسائل از حالت شعاری بیرون بیایید و حالت واقعی به خود بگیرد حرف برای گفتن زیاد است؛ این ها یک نقطه خاکستری در زندگی من نمی توانند پیدا کنند، از نظر سیاسی، مالی و اخلاقی به فضل الهی این گونه زندگی کرده‌ام، خودم و فرزندانم در این امور در نهایت احتیاط، عمل کرده‌ایم».
تاکید جهانگیری بر جایگاه قوه قضائیه برای دریافت لیست اموال و دارایی‌ها و اصرار صریحش مبنی بر سیاسی جلوه دادن پیشنهاد قالیباف مبنی بر اعلام عمومی این لیست به خوبی نشان داد که همانطور که پیش بینی می‌شد، معاون اول رئیس دولت یازدهم هم مانند رئیس خود هیچ علاقه ای به اعلام عمومی اموال و دارایی های خود تا قبل از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ماه ندارد.
اما منفی ترین و عجیب ترین واکنش به پیشنهاد قالیباف مبنی بر اعلام عمومی اموال و دارایی ها توسط سید مصطفی هاشمی طبا صورت گرفت. امروز صبح، هاشمی‌طبا در یک نشست خبری درباره این پیشنهاد قالیباف گفت:‌ «من مخالف هستم چون پیشنهاداتی که نشود از آن تصمیم درستی گرفت را مهمل می‌گویند. فرض کنید فردی دارایی بالایی دارد و فرد دیگری ازلحاظ مکنت کم برخوردار است. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ من می‌گویم دارا را انتخاب می‌کنم و آن‌کسی که عرضه مال‌اندوزی نداشته، احتمال اینکه از این به بعد از بیت‌المال بردارد وجود دارد؛ و یا کسی که پول دارد از راه دزدی به دست آورده است».
هاشمی‌طبا با تأکید بر اینکه نامزدها باید طبق قانون در ابتدا اموال خود را به قوه قضائیه اعلام کنند،‌ افزود: «در اسلام نیز ملاک، تقوا است، ضمناً ممکن است کسی که به‌ظاهر چیزی ندارد، اموالش دست دیگران باشد و چون به خلوت می‌رود آن کار دیگر می‌کند».
با توجه به آنچه گفته شد، پیش بینی می‌شود در مناظره جمعه ۲۲ اردیبهشت، نامزدهای مخالف دولت فعلی یعنی قالیباف، رئیسی و میرسلیم میزان اموال و دارایی های خود را به صورت عمومی اعلام کنند ولی نامزدهای حامی دولت فعلی یعنی روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا مردم را در این زمینه «محرم» نمی دانند و این کار را نخواهند کرد. در صورت تحقق این پیش بینی، به جرات می توان ادعا کرد که دولت یازدهم صرفا در زمینه شفافیت بخصوص شفافیت مالی «شعار» داده است و هیچ علاقه‌ای به اجرای عملی این موضوع ندارد.
گفتنی است سالهاست که در بسیاری از کشورهای جهان به منظور افزایش کارآمدی نهادهای نظارتی و جلوگیری از فساد مالی، سیاستمداران ملزم شده اند تا دست به انتشار عمومی فهرست اموال و دارایی‌های خود و خانواده خود بزنند. تعداد این کشورها مطابق با گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۴۸ بوده است و طبق بررسی‌های کارشناسان در سال های اخیر به حدود ۶۰ رسیده است. برخی از این کشورها عبارتند از: آمریکا، مکزیک، برزیل، هند، گرجستان، کرواسی، فرانسه، آرژانتین، ایتالیا، اندونزی، پاکستان و افغانستان.

 

نظرات بسته شده اند

نتایج مناظره ها از دیدگاه رسانه های وابسته داخل

انتخاب(اصلاح طلب):

عبدالله ناصری تحلیلگر سیاسی معتقد است که روحانیِ ۹۲ در مناظره شب گذشته ظهور پیدا کرد.
ناصری در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت، مناظره سوم پرشورتر از مناظره های گذشته برگزار شد.
وی افزود: انتظارم این بود که روحانی در این مناظره با رویکرد ایجابی کارکرد سابق خودش را حفظ می کرد. او باید با امار و ارقام بیشتری به انتقادات خلاف واقع رقبا پاسخ می داد و برنامه های خود برای آینده را ارائه می کرد. البته اقای روحانی نسبت به دو مناظره گذشته قوی تر ظاهر شد. روحانی بهتر بود عملکرد دولت گذشته را بیشتر بیان می کرد. رقبای او از جمله اقای قالیباف سعی کردند با ایجاد فضای روانی، دست به انتقام گیری بزنند. اقای روحانی باید این فضا را به اقای جهانگیری واگذار می کرد و خود به میدان ورود نمی کرد.
ناصری خاطرنشان کرد: در بخش آخر مناظره، روحانیِ ۹۲ ظهور کرد. البته به نظر من، ایشان مشابه چهارسال قبل نباید ظاهر شود، یعنی باید تقسیم کار کند و فضا را مدیریت شده تر جلو ببرد. در مقابل،  ویژگی قالیباف عصبانی کردن و با خلاف گویی های بزرگ بود که ظاهرا جز این ماموریت دیگری ندارد.
وی با اشاره به حضور فعال تر رئیسی در مناظره دیشب گفت: من در آقای رئیسی حتی در سفرهای استانی شان، کاملا حالت بهت زدگی و حیرت زدگی و شبه ترس را می بینم و این مسئله را در این مناظره نیز مشاهده کردم، به همین جهت است که فکر میکردم اصلا انتظار چنین واکنشی را از آقای روحانی نداشت. اقای رئیسی طبیعتا نسبت به دو مناظره قبلی آن ماسک قبلی رو کنار زده و آن ظاهر مظلومش را فروریخت. واقعا، این در مناظره مشهود بود که آقای رئیسی دور از واقعیت های اجرایی کشور است.  حوزه اجرایی ایجاب میکند رئیس جمهور تجربه کار اجرایی داشته باشد و حداقل در حوزه قوه مقننه تجربه ای هرچند اندک داشته باشد. این ویژگی ها کاملا از رئیسی دور است. از نگاه من، اقای رئیسی ورژنی جدید از اقای جلیلی و آقای احمدی نژادِ ۸۴ است که دوستان اصولگرای او امدنش را در انتخابات ۸۴ شوخی می کرفتند، اما او در نهایت کاندیدا شد.
در مناظره دیشب، روحانیِ 92 ظهور کرد / ماسک مظلومیت رئیسی فروریخت / سرنوشت قالیباف همان سرنوشت محسن رضایی است/ قالیباف و رئیسی در نظرسنجی ها به هم نزدیک شده اند؛ ستادهای این دو به شدت با هم اختلاف دارند / برای حزب موتلفه با این نامزد تاسف خوردم
وی با اشاره به سخنان تند میرسلیم اظهار کرد: من در این مناظره بر حزب موتلفه تاسف خوردم. تا قبل از این، باورم این بود که موتلفه نامزد حزبی دارد و کار برنامه ریزی و دموکراتیکی کرده است. اما این نامزد نشان داد که این دوستان خیلی دور از واقعیت های کشور زندگی می کنند. ای کاش حزب موتلفه فرد دیگری را معرفی می کرد یا کسی را اصلا معرفی نمی کرد.

ناصری در تشریح عملکرد قالیباف گفت:

آقای قالیباف باتوجه به عملکردش در شهرداری تهران، ادم بسیار قانون گریزی است و حتی بسیاری از اصولگرایان در ۹۲ به این جمع بندی رسیده بودند که او شهردار نماند، اما اتفاق نیافتاد و دوستان اصلاح طلبان برنامه ریزی مطلوبی نکرده بودند. به نظر من، حادثه پلاسکو بعنوان یک فاجعه ملی مانند پرونده ۳ هزار میلیارد در ذهن جامعه نقش بست. تحلیل بنده این است که آقای قالیباف با علم به این موضوع و عملکرد خود می داند که شکست خورده و تنها تصمیم گرفته انتقام گذشته را حتی المقدر از روحانی بگیرد. از نگاه من، سرنوشت اقای قالیباف سرنوشت اقای محسن رضایی خواهد بود. او به نظر می اید با عرصه سیاسی اجرایی خداحافظی کند و به همان پست خلبانی مراجعه کند، حتی بعید میدانم حریان اصولگرا راضی باشند مدیریت اقای قالیباف در شهرداری تهران ادامه پیدا کند.
این تحلیلگر سیاسی نتیجه مناظره را به نفع روحانی دانست و ادامه داد: به نظرم، روحانی سال ها تجربه ی فعالیت اجرایی دارد و بر امار و ارقام مسلط است. همینطور معاون اول اقای روحانی یعنی اقای جهانگیری هم سابقه زیادی در حوزه اجرایی دارند. این دو در مناظره به صورت کلی موفق تر بودند و دستشان پر بود. باید البته اضافه کنم که اقای هاشمی طبا نشان داد علاقانه سخن می گوید و خیلی مسلط تر، مخاطب پذیرتر و باورپذیرتر از برخی دیگر از کاندیداها ظاهر شد.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد کناره گیری کاندیداهای جمنا به نفع یکدیگر گفت: خبرهایی که ما داریم، حکایت از آن دارد که دونامزد اصلی جمنا طبق نظرسنجی ها دارند به هم نزدیک میشوند. از سوی دیگر، ستادهای این دو باهم خیلی اختلاف دارند. در نتیجه من انتظار کناره گیری را از قالیباف و رئیسی ندارم. البته جمع بندی من این است که نامزد اصلی جریان مخالف دولت که همان جبهه پایداری است، رئیسی است اما یک احتمال می توان داد که آن این است که، مخالفان دولت، به جمع بندی رسیده باشند که قالیباف بماند تا انتخابات به حد نصاب نرسد و به دور دوم برود.

 تسنیم(اصولگرا):

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها کسی که مخالفان و منتقدان نتوانستند انتقادی و یا موضوعی را به عنوان لکه سیاه به وی وارد کنند حجت‌الاسلام رئیسی بود گفت: در مورد قالیباف هم مسائلی از سوی جناح مخالف مطرح شد که سند نداشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام حمید رسایی در نشست خبری ظهر امروز در دفتر خبرگزاری تسنیم برگزار شد اظهار‌‌ داشت: انتخابات نعمت بزرگ نظام جمهوری اسلامی به ملت ایران است.

وی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب مردم نقشی در تعیین سرنوشت خود نداشتند گفت: هر چهارسال مردم می‌توانند نخستین گام را در اصلاح تصمیم خود بردارند یا تصمیم خود را تمدید کنند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم اگر ببینند کسی خلف وعده کرده و یا وعده‌های خود را انکار می‌کند، حاضر به پذیرش مسئولیت نیست و فرصت‌سوزی کرده رای نمی‌دهند.

وی با تحلیل مناظره روز گذشته کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: مناظره روز گذشته از دو جهت اهمیت داشت نخست اینکه آخرین مناظره بود و دوم موضوع آن که بررسی دیدگاه کاندیداها در بعد اقتصادی بود.

سلامت اقتصادی مدیران نقش به‌سزایی در اصلاح امور دارد

رسایی با بیان اینکه اگر ما دال مرکزی اقتصاد و آشفتگی اقتصادی را سلامت مدیران بدانیم و معتقد باشیم که سلامت مدیران اجرایی نقش به‌سزایی در اصلاح امور خواهد داشت، گفت: پیروز مناظره دیروز حجت‌الاسلام رئیسی بود.

وی با بیان اینکه تنها کسی که مخالفان و منتقدان نتوانستند انتقادی و یا موضوعی را به عنوان لکه سیاه به وی وارد کنند حجت‌الاسلام رئیسی بود گفت: در مورد قالیباف هم مسائلی از سوی جناح مخالف مطرح شد که سند نداشت.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مورد جهانگیری و روحانی مسائلی مطرح و سند آن هم ارائه شد گفت: مردم نباید از چنین تیمی توقع گشایش اقتصادی داشته باشند.

وی با اشاره به سخنان روحانی خطاب به رئیسی که گفت شما در دادگاه ویژه برخوردهایی کردید و کارهایی انجام دادید خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد که رئیسی در جایگاه خود مر قانون را اجرا کرده و ملاحظه‌ای نسبت به هیچ کس در جایگاهی که بوده نکرده است.

رسایی با بیان اینکه در مناظره دیروز جریان انقلابی سربلند بود گفت: میرسلیم هم به عنوان یکی از کاندیداهای این جناح  مطالب خود را خوب و مستند عنوان کرد.

وی با بیان اینکه جریان مقابل که در حقیقت یک‌نفر بیشتر نیست و جهانگیری کاندیدای پوششی است گفت: این گروه حتی حاضر به اعلام لیست اموال خود نشده و مغلطه هم کردند که ما فقط یک خانه در تهران داریم در حالی که لیست تمام اموال مطرح بود.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی رقابت در بین کاندیداهای جریان انقلابی را یک رقابت واقعی برشمرد و گفت: کاندیداهای این جبهه با جهت‌گیری یکسان و برنامه‌ها و سلایق متفاوت در کنار هم رقابت می‌کنند.

حضور جهانگیری نشان از ضعف روحانی در دفاع از عملکرد خود دارد

وی با اشاره به اینکه کناره‌گیری یکی به نفع دیگری قابل پیش‌بینی نیست گفت: حضور جهانگیری در انتخابات صرفا استفاده از عرصه تبلیغات برای دفاع از روحانی است که این نشان از ضعف روحانی در دفاع از عملکرد خود دارد.

رسایی با بیان اینکه استقبال‌های مردمی، خودجوش و پرشور استانی از رئیسی، روحانی را هم نگران کرده است گفت: همین نگرانی باعث شد که در مناظره دیروز روحانی اتهاماتی خلاف واقع به رئیسی بزند در حالی که استفاده از دانش‌آموزان و کارمندان در دیدار مردمی روحانی اتفاق افتاده بود.

وی با تاکید بر اینکه ما نه عقد اخوت با دولت قبلی داشتیم و نه خصومتی با دولت فعلی داریم گفت: برای ما جهت‌گیری دولت‌ها مهم بوده و از دولت قبل هم تا جایی که در چهارچوب رهبری و جهت‌گیری‌هایش در راستای آرمان‌های نظام و انقلاب بوده حمایت و هرجا که انحراف داشته نقد کرده‌ایم.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این دولت از ابتدا در برابر دشمنان عقب‌نشینی کرد و کدخدا محوری را برخلاف خدا محوری اساس کار قرار داد گفت: در دولت فعلی جوان محوری رعایت نشد و اکثر تیم وزرا ثروت‌های چند میلیاردی و چند صد میلیاردی دارند که نتیجه آن درجا زدن دولت بود.

برجام نتیجه‌ای جز باقی ماندن تحریم‌ها و از بین رفتن دست‌آوردها هسته‌ای نداشت

وی مهمترین دستاورد دولت را برجام دانست و گفت: برجام نتیجه‌ای جز باقی ماندن تحریم‌ها، از بین رفتن دستاوردهای هسته‌ای و عزت ایرانیان برای ما نداشت.

رسایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم گفت: همه شواهد بر آن است که انتخابات به دور دوم خواهد رفت و این برای نخستین بار است که دولت مستقر به دلیل ضعف و اعتراضات عمومی نمی‌تواند مردم را برای دور دوم با خود همسو کند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور در حال چاپ تعرفه‌های دور دوم است گفت: وزارت کشور به تمام ستادهای انتخابات کشور اعلام کرده که برای مرحله دوم آمادگی داشته باشند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که شاهد رد‌صلاحیت روحانی توسط مردم در دور نخست انتخابات باشیم.

وی با بیان اینکه به‌دلیلی که دستاوردی به جز برجام نداشته مجبور به ارائه تصویر زیبا و آرام‌بخش از برجام است گفت: برجام فرزند ناقص الخلقه‌ای است که سالم به دنیا نیامد و متاسفانه بعید است که بتواند ادامه حیات دهد.

رسایی مهمترین دستاوردی که برای برجام ذکر می‌کردند را لغو تحریم‌ها برشمرد و گفت: روحانی ادعا کرد با امضا و اجرای برجام تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود و هیچ توافقی را امضا نمی‌کنند مگر در ذیل آن توافق تمام تحریم‌ها برداشته شود در حالی که چنین نشد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی این را یکی از دروغ‌های روحانی برشمرد که بعد حاضر به پذیرش آن نشد تصریح کرد: روحانی گفت، تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، اما تحریم‌های هسته‌ای هم برداشته نشد، بلکه تحریم‌هایی که تاریخ‌شان گذشته بود، دوباره تمدید شد و برجام همین دستاورد را هم به همراه نداشت.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود با برجام، سایه جنگ برطرف شد، به تعبیر مقام معظم رهبری دروغ محض است، زیرا سایه جنگ با حضور آگاهانه مردم و دفاع از نظام از سر کشور برداشته می‌شود.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر دولتمردانی با روحیه ترس، تحقیرپذیری و فشارپذیری داشته باشیم، حتما دشمنان برای حمله به ما تحریک می‌شوند تصریح کرد: باید دولتمردانی انتخاب کنیم که تهدیدپذیر نباشند.

وی با اشاره به سند ۲۰۳۰ و پذیرش آن توسط دولت گفت: پس از آنکه پشت صحنه این سند مشخص شد به دولت اعلام کردند حق اجرای این سند را ندارد اما دولت در حال اجرای مخفیانه این سند بوده است.

رسایی عنوان کرد: با برجام‌های مختلفی از جمله برجام نفتی، برجام بانکی، برجام آموزشی و برجام هسته‌ای مواجه هستیم.

وی با اشاره به ادعای روحانی در مناظره دیروز که “اگر رای بیاورم مثل تحریم‌های هسته‌ای که با برجام برداشته شدند، دیگر تحریم‌ها را برمی‌دارم”، گفت: ملت ما باید به این نکته توجه کنند که تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم‌ها به علت صنایع موشکی، ادعای دفاع از تروریسم، ادعای نقض حقوق بشر و ادعای دسترسی و رسیدن به سلاح هسته‌ای است، ابراز داشت: زمانی شما به ادعاهای غربی‌ها نگاه می‌کنید، می‌بینید آنها دفاع از حزب‌الله لبنان یا مردم یمن را دفاع از ترورسیم می‌دانند در حالی که خودشان از داعش و نظام‌های دیکتاتوری حمایت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آنها در حالی ما را به خاطر صنایع موشکی تحت فشار قرار می‌دهند که خودشان صنایع موشکی پیشرفته‌ای دارند و کشورها را تهدید می‌کنند گفت: آنها ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند.

الف:

پرویز امینی: تردید دارم قضاوت عمومی مردم دست بالای روحانی و جهانگیری در مناظره باشد/ تحلیل عباس عبدی از سخنان تند جهانگیری و وضعیت رای روحانی
بخش سیاسی الف، ۲۳ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰

با پایان مناظره اقتصادی، مناظره های زنده تلویزیونی پایان یافت.

مناظره ای پرحاشیه و جنجالی که هواداران هریک از نامزدها، خود را پیروز نهایی این مناظره سرنوشت ساز می دانند.

به گزارش الف، تحلیل دو کارشناس سیاسی کشورمان در ادامه می آید.

پرویز امینی تحلیل‌گر مسائل سیاسی پس از سومین مناظره انتخاباتی که عصر جمعه (۲۲ اردیبهشت ماه) برگزار شد ارزیابی خود را در کانال شخصی‌اش منتشر کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

همانطور که پیش‌بینی می‌شد مناظره سوم در چارچوب مسائل اقتصاد باقی نماند و حاشیه بر متن به طور اساسی مسلط شد. ادبیات مناظره نیز رادیکال بود. بنابراین مناظره سوم با دو مناظره پیش متفاوت بود و قضاوت‌ها  نیز می‌تواند متفاوت حتی پیچیده و دشوار باشد.

فکر می‌کنم درباره مناظره دو جور بشود قضاوت کرد. در قضاوت سیاسی و در محدوده کنش‌گران سیاسی، روحانی برخلاف مناظره اول و جهانگیری برخلاف مناظره دوم، دست بالا را داشتند. اما با توجه به فضای رادیکال مناظره و افشاگری‌های بی‌سابقه نامزدها نسبت به یکدیگر در موضوع فساد و غلبه مطلق بحث‌های سلبی و انکاری به جای بحث‌های ایجابی (در مناظره چهارشنبه با جناب عباس عبدی بر این مسئله اتفاق نظر داشتیم که مطالبه مردم  بحث‌های ایجابی است) تردید دارم قضاوت عمومی نیز چنین شده باشد.

برای فهم دقیق‌تر واکنش افکار عمومی، باید منتظر نظرسنجی‌های روزهای آینده بود. اما در این باره می‌توان این جمع‌بندی را کرد که فضای افشاگری بی‌سابقه کنونی نامزدها درباره یکدیگر، کسب اعتماد مردم را برای همه آنها ولو طرف پیروز سیاسی دشوار می‌کند.

ارزیابی عباس عبدی از مناظره سوم

*عباس عبدی مناظره سوم را این گونه تحلیل کرد:چون سیاست ایران حزبی نیست افراد اهمیت پیدا می کنندبه همین دلیل هم رییسی میگوید روحانی با احمدی نژاد مناظره کند.

*این مناظره علیه دستگاه قضایی و کل سیستم عدالت کشور بود. به  لحاظ اقتصادی هم هیچ چیزی نداشت چون که فقط آقای جهانگیری و آقای هاشمی طبا و کمی آقای روحانی با مسائل اقتصادی آشناست. آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست.

*آقای رئیسی فن مناظره را هم بلد نبود. ایشان می گفت دولت فلان کار انجام داده است، اگر انجام داده شما اینجا چه کار می کنید؟

*اتهامات آقای قالیباف هم جواب نمی دهد. اینگونه رفتارها کلا جواب نمی دهد ممکن است بخشی از مردم خوششان بیاید اما به جایی نمی رسد.

*سخنان تند جهانگیری برای متوقف کردن قالیباف بود. او معتقد است که حسن روحانی نباید به سبک جهانگیری عمل کند.

*این دولت ایراد دارد، هر دولتی ایراد دارد ولی در انتخابات مسئله اصلی انتخاب است. وقتی در بازار خرید می کنید کیفیت، قیمت و نیازتان را بررسی می کنید و انتخاب می کند.

*فاصله بین روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند. نگاه من مثبت است نمی گویم رای به چه کسی بدهند. رای من رنگ من است. انتخابات بوم نقاشی است هر کسی با رای خودش این بوم را رنگ می  کند و نقش می زند. معتقدم همه باید شرکت کنند و در سرنوشت خودشان سهیم شوند.

تمام انتخابات ها در سرنوشت مردم اثر داشته است من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم.

الف:

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدها روز گذشته برگزار شد. این مناظره از چند منظر قابل ارزیابی است.

هنر مناظره

موضوع اول مقایسه نامزدها از جهت توفیق فنی در بیان برنامه ها و پاسخ گویی به رقیب است.

در مناظره دیروز روحانی بجز دقایق پایانی که از حالت طبیعی خارج شد، در طول مناظره با اعتماد به نفس و در قامت یک رئیس جمهور هم از برنامه اش گفت و هم به موقع دفاع کرد.

میرسلیم اگرچه از اوج خودش در مناظره دوم فاصله گفته بود اما همچنان در محاجه با رقیب خاصه جهانگیری مسلط عمل کرد. هاشمی طبا تفاوت چندانی با دو مناظره گذشته نداشت.

قالیباف نسبت به دو مناظره اول ضعیف تر ظاهرشد البته در دقایق پایانی هر دو بخش اول و دوم مناظره اوج گرفت.

جهانگیری نسبت به هردو مناظره خاصه مناظره دوم مسلط تر ظاهر شد. هم از دولت دفاع کرد و هم به موقع نسبت به نامزدهای رقیب چالشی وارد شد. رئیسی نیز نسبت به دو مناظره گذشته فعالتر ظاهر شد.

قدرت رای گیری

از جهت توفیق نامزدها در کسب رای وضعیت نامزدها مقداری متفاوت است.

عملکرد رئیسی به نحوی نبود که رای جدیدی برای خودش بسازد اما تلاش جهانگیری و روحانی برای اتصال وی به احمدی نژاد، احتمالا بخشی از آرای محرومین حامی احمدی نژاد را سمت او ببرد. آنچه احمدی نژاد تلاش بسیاری کرد اتفاق نیافتد.

قالیباف احتمالا توفیقی در کسب رای جدید نداشت اما با افشاگری مربوط به زمین های رانتی جهانگیری و روحانی توانست از رای دو نامزد اصلاح طلب کم کند. هیچ بعید نیست این آرا سمت رئیسی یا دیگران رفته باشد.

روحانی در این مناظره وعده های جدیدی داد که می تواند رای ساز باشد و البته این رای جدید را باید در کنار آرای سوخته ناشی از افشاگری قالیباف تحلیل کرد. جهانگیری رای ثابت سیاسی دارد و قوت و ضعف مناظره تغییر محسوسی در آرای او ایجاد نخواهد کرد.

میرسلیم نسبت به جلسه دوم ضعیف تر بود. احتمالا رشداقبال او متوقف یا کاهنده شود. هاشمی طبا به نظر می رسد ریزش رایش بیشتر شود. هم به جهت مخالفت با یارانه و هم خارج میدان مناظره رفتار کردن.

پیش بینی می شود رئیسی در این مناظره در جلب آرا توفیق بیشتری داشته باشد. چون هم با کمک روحانی رای های احمدی نژاد را جذب کرد و هم نسبت به دو مناظره دیگر بیشتر درخشید و هم در انتقادها رادیکال عمل نکرد.

از جهت ادبیات و برنامه ها

از جهت ادبیات و وعده ها و حرف های کلیدی هم نامزدها قابل مقایسه اند.

میرسلیم در این مناظره ادبیاتش عامه فهم تر و توده گرا تر شده بود. برعکس هاشمی طبا بجز شعری که در آخر مناظره خواند سخت تر با مخاطب ارتباط گرفت.

رئیسی فرصت کرد از برنامه اش برای یارانه ها بگوید و البته خیلی هم فرصت بیان جزئیات را پیدا نکرد.

قالیباف بجز مساله اموالش در بیان بخش های دیگر برنامه اش توفیقی نداشت.
روحانی وعده ای داد که احتمالا مهمترین بخش مناظره بود و آنهم برداشتن تحریم های غیرهسته ای است.

جهانگیری نیز نکته قابل اعتنایی در این بخش نداشت.

خاطره آمیز ترین تعابیر و یا جملات نامزدها

مهمترین تعبیر رئیسی در این مناظره وقتی بود که خطاب به روحانی گفت: ای کاش آن ۴ سال هم شبیه همین ۴ ماه بودین.

مهمترین تعبیر قالیباف این بود که درختی که در ۴ سال میوه نمی دهد هیچ وقت ثمر نمی دهد.

مهمترین جمله میرسلیم وقتی بود که به جهانگیری گفت تا حالا کجا بودین؟ خواب بودین؟

جمله ای که از هاشمی طبا احتمالا در ذهن ها مانده است یکی کالای اکسپورت اورینتد بود و یکی هم شعر ما گلهای خندانیم فرزندان ایرانیم.

از روحانی هم این جمله ماند که همه تحریم ها غیر هسته ای را برمی دارم.

جهانگیری هم جمله متفاوت و ویژه ای مطرح نکرد که در ذهن ها بماند.

تحلیل سیاسی جایگاه نامزدها

تحلیل تغییر جایگاه سیاسی نامزدها بعد از این مناظره را باید متفاوت از قدرت بیان و یا توان جلب آرا تحلیل کرد.

جهانگیری با اینکه خوب شروع کرد اما با دو یا سه افشاگری قالیباف و پاسخ ندادن به آنها در نهایت پیروز میدان نبود. وقتی قالیباف درباره رانت برادر جهانگیری در بانک گردشگری گفت و از همه مهمتر سندی که درباره زمین رانتی ارائه کرد، پایان تلخی برای  جهانگیری رقم خورد. همینطور وقتی جهانگیری بحث پاداش ها را رد کرد و گفت اگر قالیباف اثبات کند که من پاداشی گرفته ام همه حرف هایم را پس می گیرم، همان زمان سند دریافت پاداش جهانگیری در رسانه ها توزیع شد.

روحانی از این جهت وضعیت بدتری داشت.  روحانی هم از جهت افشاگری رئیسی و هم قالیباف پایان سختی پیدا کرد. رئیسی از تلاش روحانی در جلسه ای که در دفتر او برگزار شده بود برای دفاع از یکی از نزدیکانش خبر داد و قالیباف نیز سندی دیگر درباره زمین رانتی روحانی به مردم ارائه کرد.

رئیسی در این مناظره با تلاش روحانی و جهانگیری به دولت احمدی نژاد چسبندگی پیدا کرد. هرچند ممکن است این وضعیت برای او رای بسازد اما در فضای نخبگانی این عنوان برای او هزینه ساز است.

جهانگیری درباره املاک نجومی قالیباف فعال و هجومی وارد شد اما چون  حجم املاک نجومی را بغلط ۲ هزار و دویست میلیارد تومان بیان کرد بدرستی نتوانست از این پرونده بهره برداری کند.

خلاصه اینکه این مناظره از جهت جلب رای تنها برای رئیسی مفید بود.

از جهت سیاسی به شکل قابل توجهی برای روحانی و جهانگیری بد تمام شد.

از جهت جلب رای برای قالیباف خیلی مفید نبود از جهت سیاسی هم برای خودش آورده ای نداشت اما توانست روحانی و جهانگیری را به چالش بکشد. اما از جهت اقتصادی و شفافیت شرایط مناسبی پیدا کرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مناظره دیروز تلخ بود، گفت: کوبیدن یکدیگر نامزدهای انتخاباتی در مناظره سوژه‌ای برای رسانه‌های غربی شده تا به این وسیله بتوانند ضربه‌ای به انقلاب بزنند.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله حسین نوری همدانی امشب در دیدار با جمعی از اساتید درس خارج و سطوح عالی حوزه از جمله آیت‌الله سیفی مازندرانی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: از مناظره دیروز خیلی ناراحت شدیم هیچ لحظه‌ای در زمانی که انقلاب صورت گرفته تاکنون به‌اندازه مناظره دیروز تلخ نبود.

وی با اشاره به اینکه بیکاری و گرانی باید از بین برود تا مردم در آسایش باشند، افزود: ولایتمداری، دشمن‌ستیزی، دشمن‌شناسی، خضوع نکردن در برابر دشمنان و خدمت به مردم باید ازجمله شاخص‌های یک رئیس‌جمهور باشد.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: حرکت اساتید حوزه علمیه لبیکی بود به دعوت مقام معظم رهبری در برابر سند ۲۰۳۰ که سازمان ملل منتشر کرد، درواقع در تمام جهان مطالبی که بیان می‌کنند ضد ارزش است.

وی بابیان اینکه دشمنان می‌خواستند با سند ۲۰۳۰ انقلاب را از بین ببرند، خاطرنشان کرد: همان‌طور که مردم ایران با قیام کردند و بیداری اسلامی را در جهان به راه انداختند باید در مقابل سند ۲۰۳۰ هم می‌ایستادیم که متأسفانه امضا کردند.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: ما انتخابات بزرگی را در پیش داریم که تمام دشمنان اسلام هم‌چشم به آن دوخته‌اند بنابراین باید تمام سعی و تلاش‌ها در زمینهٔ هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات کنیم.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله سیفی قلم بسیار خوب و تأثیرگذاری دارند، بیان کرد: با توجه به اینکه آیت‌الله سیفی مازندرانی قلم بی‌نظیری دارند من در برابر قلم ایشان خضوع می‌کنم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه علما باید ضد ارزش‌ها را بشناسند، عنوان کرد: نخستین وظیفه علما این است که نباید در برابر دشمنان ساکت باشند.

وی با بیان اینکه مناظره دیروز تلخ بود، خاطرنشان کرد: کوبیدن یکدیگر نامزدهای انتخاباتی در مناظره سوژه‌ای برای رسانه‌های غربی شده تا به این وسیله بتوانند ضربه‌ای به انقلاب بزنند.

فارس(اصولگرا):

غلامرضا شهبازی رئیس ستاد مردمی سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، با اشاره به مناظره روز گذشته کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: هجوم کاندیداهای رقیب از ابتدای مناظره سوم علیه حجت‌الاسلام رئیسی، نشان دهنده ترس آن‌ها از اقبال عظیم مردم نسبت به آقای رئیسی است.

وی افزود: استفاده روحانی و جهانگیری از الفاظ نادرست و تشویش اذهان عمومی جهت جمع آوری رای، عمل اخلاقی نبود و مردم دیگر فریب کلماتی از قبیل گازانبری را نمی‌خورند.

رئیس ستاد مردمی رئیسی گفت: حجت الاسلام رئیسی قطعا برنده اخلاقی مناظره روز گذشته بود، آقای رئیسی با اینکه دست‌پری از تخلفات برخی آقایان داشت اما در مقابل اتهامات دروغی که آن‌ها زدند سکوت کرد و اخلاق‌مدارانه برخورد کرد.

شهبازی با تاکید بر اینکه روحانی پیروز انتخابات نخواهد بود عنوان کرد: قطعا مردم کشورمان این دوره با انتخاب کاندیدای اصلح به حل مشکلات معیشتی و برطرف کردن معضل رکود و بیکاری کمک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، حجت‌الاسلام حمید رسایی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتخابات یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال جاری است و سرنوشت چهار سال آینده کشور را تعیین می‌کند.

وی بیان کرد: انتخابات نعمت بزرگ جمهوری اسلامی به مردم ماست و این نعمت را امام راحل پایه‌گذاری کردند و مردم، تصمیم‌گیر اصلی هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: قبل از انقلاب مردم نقشی در سرنوشت خود نداشتند اما انقلاب این نقش اصلی را به مردم داد و از آنها خواست در چارچوب دین و قانون اساسی تصمیم بگیرند.

رسایی ابراز کرد: نعمت جمهوری اسلامی این است که هر چهار سال یک‌بار مردم می‌توانند، خودشان گام بردارند و تصمیم قبلی را ادامه دهند یا اگر دیدند فردی را که انتخاب کردند که به وعده‌هایش عمل نکرده و خلف وعده کرده است و حتی وعده‌هایش را انکار می‌کند و حاضر به پذیرش مسؤولیتی که پذیرفته نیست در مورد او تجدیدنظر کنند.

وی تصریح کرد: مردم زمانی که می‌بینند، فردی که انتخاب کردند، فرصت‌سوزی کرده، این انتخابات فرصتی است تا مردم آینده خود را رقم بزنند.

رسایی درباره مناظره دیروز اظهار کرد: سومین مناظره از این منظر که آخرین مناظره بود و مباحث اقتصادی مطرح شد، دارای اهمیت بود.

وی اضافه کرد: اگر ما دال مرکزی موضوع اقتصاد و آشفتگی اقتصاد را سلامت مدیران بدانیم و معتقد باشیم که سلامت اقتصادی مدیران اجرایی نقش بسزایی در اصلاح امور دارد در مناظره دیروز حجت‌الاسلام رئیسی پیروز این میدان بود.

نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: تنها فردی که در مورد او مخالفان و رقبای جدی وی نتوانستند موضوعی را به عنوان لکه سیاه مطرح کنند، رئیسی بود.

رسایی یادآور شد: در مورد قالیباف ادعاهایی مطرح شد که سند نداشت و این ادعاها بدون استناد بود اما در مورد روحانی و جهانگیری مسائلی مطرح شد که همراه با مستندات به مردم ارائه شد و نشان می‌دهد اگر این تیم فعالیت خودش را ادامه دهد مردم نباید توقع گشایش اقتصادی و یا تغییر رفتار را داشته باشند، زیرا با دستمال کثیف نمی‌شود جایی را تمیز کرد.

وی ادامه داد: دیروز شاهد بودیم رئیسی به صورت مستند در مورد اطرافیان روحانی البته با نجابت و با اکراه مطالبی را مطرح کرد که مربوط به روابط مالی اطرافیان روحانی بود.

رسایی تصریح کرد: یکی از نکات مناظره دیروز که اعتراف رقبای رئیسی به حساب می‌آمد، این بود که روحانی به رئیسی گفت، شما در دادگاه ویژه برخوردهایی کرده‌اید و این نشان می‌دهد رئیسی در جایگاهی که بوده ملاحظه روابط و هم‌لباسی را نداشته است.

وی تأکید کرد: در مناظره دیروز جریان انقلاب که سه کاندیدا دارد، سربلند بود و جریان مقابل یک گزینه بیشتر نیست و جهانگیری و هاشمی‌طبا کاندیدای پوششی هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا متذکر شد: روحانی و جهانگیری حاضر نشدند، لیست اموال خود را اعلام کنند و مغلطه هم کردند و گفتند فقط یک خانه در تهران داریم در حالی که بحث سر خانه نبود و همه اموال را باید اعلام می‌کردند.

رسایی عنوان کرد: رقابت در بین کاندیداهای جریان انقلابی یک رقابت واقعی است و هیچ کدام پوششی برای یکدیگر نیستند و جهت‌گیری یکی است اما نوع برنامه‌ها، سوابق و سلایق مختلف است.

وی ابراز داشت: رقابت جریان انقلابی واقعی است، بنابراین کناره‌گیری یک یا دو کاندیدا به نفع دیگری قابل پیش‌بینی نیست، بر خلاف طرف مقابل که به نوعی بازی با مردم و افکار عمومی و سوء‌استفاده از قانون است.

رسایی ادامه داد: جهانگیری می‌داند و می‌گوید، فقط می‌خواهد از فرصت تبلیغات برای روحانی استفاده کند که این نشانه ضعف روحانی است که عملکرد ضعیفی دارد و نیاز به نیروهای کمکی است.

وی تصریح کرد: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم کدام یک از این سه کاندیدا به نفع دیگری کناره‌گیری کند، اما این موضوع محتمل است که با توجه به استقبال مردم نسبت به کاندیداها شاید این اتفاق بیفتد که به جمع‌بندی کاندیداها بستگی دارد.

رسایی خاطرنشان کرد: آنچه استقبال‌های استانی نشان می‌دهد این است که استقبال از رئیسی مردمی و خودجوش بوده و وضعیت وی در نظرسنجی و استقبال‌ها بهتر است.

وی عنوان کرد: اینکه قالیباف به نفع رئیسی کنار رود یا خیر به تصمیم خودشان بستگی دارد و باید به این نکته هم توجه شود که یکی شدن کاندیداها به نفع ماست و یا اینکه موجب تشتت آرای کاندیدای انصرافی می‌شود و این باید بررسی میدانی شود.

رسایی با اشاره به اینکه نه عقد اخوت با دولت‌های قبلی داشته‌ایم و نه عهد خصومت با دولت فعلی، ابراز کرد: جهت‌گیری دولت‌ها برای ما مهم بوده است، از‌ دولت قبل هم در جایی که جهت‌گیری‌هایش متناسب با آرمان‌های انقلاب و منویات رهبری بوده، حمایت کرده‌ایم و آنجایی که از چارچوب‌ها خارج شده است، انتقاد کردیم.

وی افزود: از ابتدا جهت‌گیری دولت یازدهم بر خلاف مبانی امام و انقلاب بود و این دولت در برابر دشمنان این ملت دچار عقب‌نشینی شد و کدخدامحوری را به جای خدامحوری پایه اصلی فعالیت‌های خودش کرد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در این دولت بر خلاف شعارهایی که داده شده هیچ میدانی به عناصر جوان نداده، از تیم و وزرایی استفاده شد که بیشتر آنها ثروت‌های چند ۱۰ میلیاردی و یا چند ۱۰۰ میلیاردی دارند که بر خلاف مبانی انقلاب است.

رسایی اظهار کرد: مهم‌ترین دستاورد دولت فقط در سیاست خارجی بود که برجام هم نتیجه‌ای نداشت و زمینه فشار به انقلاب اسلامی را فراهم کرده است.

وی عنوان کرد: بیشترین انتقادات ما در همین زمینه‌ها بود که نتیجه‌ای را هم در بر نداشت و دولت همچنان بر این سیاست‌گذاری‌ها تأکید دارد.

رسایی بیان کرد: همه قرائن و شواهد حکایت از این می‌کند که انتخابات این دوره به مرحله دوم می‌رود و این برای نخستین بار است که دولت مستقر به علت ناموفق بودن و اعتراضات عمومی در بین توده‌ها و اقشار مختلف نمی‌تواند، اکثریت جامعه را همراه و همسوی خود کند.

وی ابراز کرد: وزارت کشور در حال چاپ تعرفه‌های مرحله دوم است و به تمام ستادهای انتخابات کشور اعلام کرده‌اند که برای مرحله دوم آمادگی پیدا کنند، مگر اینکه در روزهای بعدی اتفاقی بیفتد، امیدواریم در مرحله اول شاهد رد صلاحیت روحانی به دست مردم باشیم.

رسایی ادامه داد: دولت دستاوردی به غیر از برجام ندارد و مجبور به بزک کردن برجام است در حالی که واقعیت‌ها حکایت از این می‌کند که برجام فرزند ناقص‌الخلقه‌ای است که نتوانست سالم به دنیا آید و با فرزند معیوبی مواجه هستیم که بعید است بتواند ادامه حیات دهد.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین دستاوردی که برای برجام ذکر می‌کردند این بود که جلوی تحریم‌ها را گرفته و روحانی ادعا کرد با امضا و اجرای برجام تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، حتی وی اعلام کرد هیچ توافقی را امضا نمی‌کنند مگر در ذیل آن توافق تمام تحریم‌ها برداشته شود و این یکی از دروغ‌هایی است که روحانی گفت و بعد حاضر به پذیرش آن نشد.

رسایی اضافه کرد: روحانی گفت، تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، اما تحریم‌های هسته‌ای هم برداشته نشد، بلکه تحریم‌هایی که تاریخشان گذشته بود، دوباره تمدید شد و برجام همین دستاورد را هم به همراه نداشت.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود با برجام، سایه جنگ برطرف شد، به تعبیر مقام معظم رهبری، دروغ محض است، زیرا سایه جنگ با حضور آگاهانه مردم و دفاع از نظام از سر کشور برداشته می‌شود.

رسایی تأکید کرد: برجام نه تنها سایه جنگ را برنداشت بلکه سایه جنگ را بیشتر بالای سر ما آورد اما این اتفاق به علت حضور مردم نمی‌افتد.

وی اظهار داشت: برای تهیه اقلام دوگانه مطابق برجام باید درخواست دهید و اعلام کنید این جنس را برای کجا می‌خواهید و ۱+۵ می‌تواند موافقت کند یا نکند و بعد رایزنی صورت گیرد.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: اگر ما دولتمردانی با روحیه شاه سلطان حسینی و روحیه ترس، تحقیرپذیری و فشارپذیری داشته باشیم، حتماً دولت بیرونی برای حمله به ما تحریک می‌شود و باید دولتمردانی انتخاب کنیم که تهدیدپذیر نباشند.

رسایی ادامه داد: روحانی که می‌گوید «اگر ما را انتخاب کنید سایه جنگ را برمی‌داریم» معنایش این است که دشمن همه منافع خود را با انتخاب ما می‌تواند به دست آورد و آمریکایی‌ها  و اسرائیلی‌ها از انتخاب روحانی استقبال می‌کنند، زیرا بدون هزینه می‌توانند با انتخاب روحانی به خواسته‌های خود برسند.

وی یادآور شد: برجام یکسری پیوست‌های نانوشته‌ای دارد که مواضع روحانی در مورد صنایع موشکی از جمله این پیوست‌هاست و او با موشک کلمات خودش می‌خواهد موشک‌های ما را بی‌تأثیر کند.

رسایی گفت: سند ۲۰۳۰ توسط دولت پذیرفته شده و بعد از پذیرش و ابلاغ و پس از آنکه پشت صحنه این سند مشخص شد به دولت اعلام کردند حق اجرای این سند را ندارد، اما دولت در حال اجرای مخفیانه این سند بوده است.

وی تصریح کرد: آقایان می‌گویند در سند اعلام کردیم بخش‌هایی که مطابق فرهنگ ما نباشد را نمی‌پذیریم، اما عملکرد دولت نشان داده به دلیل فشارپذیر بودن در صورت اجرای سند ۲۰۳۰ تمام موارد را می‌پذیرند.

رسایی عنوان کرد: با برجام‌های مختلفی از جمله برجام نفتی، برجام بانکی، برجام آموزشی و برجام هسته‌ای مواجه هستیم.

وی یادآور شد: روحانی در مناظره دیروز ادعا کرد اگر رأی بیاورد مثل تحریم‌های هسته‌ای که با برجام برداشته شدند، دیگر تحریم‌ها را برمی‌دارند اما ملت ما باید به این نکته توجه کند که تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشده است.

رسایی با اشاره به اینکه تحریم‌ها به علت صنایع موشکی، ادعای دفاع از تروریسم، ادعای نقض حقوق بشر و ادعای دسترسی و رسیدن به سلاح هسته‌ای است، ابراز داشت: زمانی شما به ادعاهای غربی‌ها نگاه می‌کنید، می‌بینید آنها دفاع از حزب‌الله لبنان یا مردم یمن را دفاع از تروریسم می‌دانند در حالی که خودشان از داعش و نظام‌های دیکتاتوری حمایت می‌کنند.

وی ادامه داد: آنها در حالی ما را به خاطر موشک تحت فشار که خودشان صنایع موشکی پیشرفته‌ای دارند و کشورها را تهدید می‌کنند و آنها ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند، زیرا در ایران قصاص و یا ممنوعیت ازدواج افراد هم‌جنس را داریم.

رسایی بیان کرد: سؤال ما از روحانی این است که آیا ایشان می‌خواهد برای برداشته شدن تحریم‌ها به این امور تن دهد که چنین ادعایی را مطرح می‌کند، زیرا در هسته‌ای سابقه عملکرد این گونه است که ایشان به تمام خواسته‌های غربی‌ها تن دادند و مطالبات آنها را اجرا کردند و آنها به هیچ کدام از وعده‌های خود عمل نکردند.

تابناک(بررسی مشابه):

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان«پافشاری دولتی‌ها بر وضع موجود » نوشت:« آخرین مناظره با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار شد اما توجه بیشتر روی موضوعاتی بود که سند آنها به صورت لحظه‌ای در فضای مجازی انتشار می‌یافت. در این مناظره حسن روحانی و اسحاق جهانگیری همچنان بر تداوم مسیر و وضع موجود اصرار و تلاش کردند نامزدهای رقیب خود را متهم به بی‌اطلاعی کنند. جهانگیری اما برخلاف مناظره قبلی ترجیح داد تمرکز حمله خود را روی قالیباف معطوف کند. تقسیم وظیفه نیز در بخش اول میان این دو نامزد اصلی و کمکی مشهود بود به نحوی که جهانگیری حمله وروحانی دفاع را بر عهده گرفتند.اما سیدابراهیم رئیسی با توضیحاتی درباره نحوه هدفمند کردن یارانه‌ها از نامزدهای دولت خواست تا پاسخگوی کارنامه چهارساله خود باشند و خواستار پیشگیری فساد در دولت و مقابله با هسته‌های فساد که در نزدیک‌ترین افراد دولتمردان شکل گرفته، شد.محمدباقر قالیباف نیز در واکنش به طرح املاک نجومی، استفاده روحانی و جهانگیری از این املاک در گذشته را افشاگری کرد که واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی داشت. وی در عین حال خطاب به روحانی تأکید کرد که حالا دیگر «‌دولت قبل» شمایید و باید پاسخگوی وضعیت موجود باشید.میرسلیم نیز در این مناظره مدعی شد دولت «مردان کاسب» را تشکیل نخواهد داد. او گفت ۱۹۰ نفر از بدهکاران بزرگ نورچشمی‌های دولت هستند و علت اینکه مردم نمی‌توانند از وام‌های بانکی استفاده کنند این است که در تسهیلات بزرگ خود دولتمردان ذینفع هستند. »

روزنامه کیهان نیز در ستون گفت و شنود خود نوشت:

« گفت: وقتی توده‌های مردم، خودشان فشارهای اقتصادی، بیکاری، گرانی‌های سرسام‌آور، رکود و… را با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند، چرا دولتی‌ها در هر سه مناظره این واقعیت را انکار می‌کنند؟!

گفتم: نه فقط همه مردم از فاجعه اقتصادی که دولت به ملت تحمیل کرده است باخبرند بلکه اقتصاددان‌های حامی دولت هم این فاجعه را انکار نمی‌کنند.

گفت: با این حال، آقایان دولتی‌ها در مناظره دیروز، رقبای خود را به بی‌اطلاعی از مسائل اقتصادی متهم می‌کردند!

گفتم: سرگروهبان تفنگ‌ یکی از سربازها را گرفت و گفت خوب دقت کن تا روش تیراندازی را یاد بگیری! و بعد به طرف هدف شلیک کرد ولی نه فقط به اطراف هدف هم نخورد، بلکه نزدیک بود چند نفری که کنار میدان ایستاده بودند را لت و پار کند. ولی سرگروهبان بدون آن که به روی خودش بیاورد به سرباز‌ها گفت؛ منظورم این بود که اینطوری تیراندازی نکنید!»

برنده از دیدگاه روزنامه های اصلاح طلب

روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان« پیروزی تدبیر » مدعی شد که آخرین مناظره شش نامزد انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری روز گذشته برگزار شد. سوالاتی که به ذهن می رسد این است دستاورد این مناظره برای آنها که متعلق به دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا هستند، چه بود؟ سایه چه موضوعاتی بر این مناظره افکنده شده بود و آن شش نفر از چه کسانی سخن گفتند؟ یک سو آنچنان تدبیرگران ایستاده بودند و در سوی دیگر منتقدان دولت موجود صف آرایی کرده بودند. مناظره البته سوالات متعددی داشت اما هیچ یک از نامزدها به جز مصطفی هاشمی طبا در چارچوب سوالات پاسخ نگفت. هر ۵ کاندیدا، خود را به اتفاقات بیرون استادیوم گره زده بودند. با شروع طوفانی اسحاق جهانگیری، دو کاندیدای اصلی اصولگرایان به لاک دفاعی رفتند. سخنان جهانگیری آنچنان بود که در میانه آن، وقتی دوربین تصاویری از حسن روحانی رئیس‌جمهوری را نشان داد می توانستی سرخوشی او را از این که معاونش چنین جانانه سخن می گوید ببینید. قالیباف مرد دیگر این میدان بود. او که به مانند رابین هود به تقسیم‌بندی اغنیا و اشقیا دست زده است، در این مناظره نیز از ۴ درصدی ها و از ٩۶ درصدی ها سخن گفت. تلاش او این بود که به مانند مناظره دوم طوفانی ظاهر شود. اما سخنان پیاپی جهانگیری او را به لاک دفاعی کشانده بود. تلاش او ثمره ای نداشت. حتی زمانی که تصاویری از سند خانه های حسن روحانی و جهانگیری را ارایه کرد شوق و هیجانی را برنینگیخت. قالیباف پیش از این مناظره باخته بود. او خود را از یک مدیر اجرایی سخت کوش به مردی انتقام گیر فروکاسته بود. انتخابات ریاست جمهوری سال ٩۶ دو نکته در خود مستتر دارد. ما در این مناظرات شاهد ریزش قالیباف و رویش جهانگیری بودیم. درخشش هاشمی طبا را دیدیم و به خاموشی میرسلیم رسیدیم. صبر و حلم روحانی را در مقابل حجم انبوهی از سیاه نمایی ها دیدیم و نگرانی رئیسی در برای محرومان به نظاره نشستیم. با این حال این مناظره، دو نماد دیگر هم داشت. اول پیروزی تدبیر را بر تندروی و خشم نشان داد. هنگامی که روحانی و جهانگیری و هاشمی طبا مکررا از آقایان رئیسی و قالیباف پرسش کردند که چگونه و بر اساس چه منابعی می خواهید یارانه ها را افزایش دهید آنها، به جای پاسخ کلی گویی می کردند. هیچ نمی گفتند و اجرای وعده‌ها را به آینده حواله می کردند. دیگر دستاورد مناظره دیروز، شکست شعارهای عوامگراینه و پوپولیستی بود. دو نامزد اصولگرا تلاش وافری داشتند. یکی کلی گویی می کرد و دیگری تلاش می کرد با جنجال همچنان خود را در نظر سنجی ها حفظ کند. اما نه تنها جنجال به کمک آنها نیامد که کلی گویی نیز آنها را از گوشه رینگ نجات نداد. هر سه مناظره ای که برگزار شد به رینگ بوکس بی شباهت نبود. هر کسی تلاش داشت دیگری را در گوشه رینگ گیر بیندازد و انتقام بگیرد. با این حال آنان که برنده نهایی شدند دو کاندیدای اصلاح طلب بودند. دیروز جهانگیری طوفانی آغاز کرد و روحانی همچون رعد ظاهر شد. این مناظره قطعا تکان‌های عجیبی در نظر سنجی ها بوجود می آورد. یکی را می‌اندازد و دیگری را برمی کشد. تا روز جمعه شش روز مانده است. روز فینال را از امروز باید به تماشا نشست.

عباس عبدی نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان« سخنی با آقای روحانی » نوشت:« هفته گذشته و پس از سفر آقای روحانی به گلستان و سپس سفر به ارومیه و همدان تحرک انتخاباتی بیشتر شد ولی اظهارات آقای روحانی در ارومیه و سپس همدان این ذهنیت را در برخی ایجاد کرد که احتمالا قصد پاسخگویی به تندخویی‌های طرف مقابل وجود دارد در حالی که به نظر می‌رسد این اظهارات بیش از آنکه معطوف به یک راهبرد فعالانه باشد، ناشی از یک واکنش نسبت به تندخویی‌های رقبا برای عصبانی کردن آقای روحانی بوده است. همان کار که در گذشته نیز در مواردی شاهد بوده‌ایم که نیروهای اصلاح‌طلب در تله نیروهای تندرو طرف مقابل افتادند، و در زمین آنان بازی کردند. چنین واکنشی نه به نفع کشور است و نه به نفع انتخابات. چرا؟

بسیاری از آگاهان سیاسی و اقتصادی معتقدند که پیروزی یکی از دو رقیب آقای روحانی کشور را با بحران عمیقی مواجه می‌کند. بحرانی که امروز در ونزوئلا می‌بینیم جزیی از ظرفیت بحرانی برای ما است. خوشبختانه نظرسنجی‌های کنونی نشان می‌دهد که اگر انتخابات همین امروز برگزار شود، نتیجه در دور اول و به نفع آقای روحانی خواهد بود. ولی می‌دانیم که در ایران هیچ نتیجه‌ای لزوما تضمین شده نیست و مردم مثل یک موجود زنده در برابر حوادث واکنش نشان می‌دهند. بنابراین وظیفه همه علاقه‌مندان به سرنوشت کشور است تا به گونه‌ای رفتار و عمل کنند که هیچ شانسی را برای موفقیت طرف مقابل باقی نگذارند.»

نظرات بسته شده اند

پوشش زنان ایرانی از۱۴۰۰قبل میلاد

پوشش افراد و اقوام مختلف به عوامل زیاد و متفاوتی بستگی دارد. این عوامل محیط زندگی، فرهنگ افراد، آب و هوا، دین و . . . را شامل می شود.

در این میان پوشش بانوان همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. نکته جالب و مهم در پوشش مردان و زنان ایرانی در تاریخ، عدم برهنگی آن ها در تمام زمان ها می باشد.

اهمیت پوشش ایرانیان در طول تاریخ از آنجا قابل بررسی است که برخی از پژوهشگران معتقدند ریشه حجاب در دنیا از پوشش کامل ایرانیان نشات گرفته است.

در این سفر تاریخی قصد داریم لباس و پوشاک بانوان ایرانی را در دوره های مختلف همچون مادها، هخامنشیان، پارتیان و . . . بررسی کنیم و با هنر طراحی لباس و ظرافت های این طرح ها آشنا خواهیم شد.

قطعا با دیدن این تصاویر به #پیشینه ی تاریخی و فرهنگی ایران افتخار خواهید کرد.

آیا آماده مشاهده این نمایشگاه تاریخی از لباس های بانوان ایرانی هستید؟

پس با  مhttp://karamy.irا همراه شوید.

 

۱) ایلام ، هزاره سوم پیش از میلاد

این لباس از روی نقش جام سیمین کشف شده در مرودشت دوخته شده است. ظرافت این لباس در این دوره تاریخی جالب و تامل برانگیز نیست؟

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۲) ایلام ، هزاره دوم پیش از میلاد

این لباس از روی تندیس کشف شده متعلق به این دوره تاریخی دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۳) مادها

این لباس از روی نقش جعبه ای از خزانه جیحون دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۴) دوران پارتیان

این لباس از روی نقش مجسمه ای که اکنون در موزه بغداد نگهداری می شود، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۵) دوره هخامنشی

این لباس از روی نقش پارچه ای که در پازیریک کشف شده، دوخته شده است.

با فرش پازیریک بیشتر آشنا شوید : پازیریک ؛ کهن ترین فرش دنیا | افتخار ایران در روسیه

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۶) لباسی دیگر از دوره هخامنشی

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۷) دوره ساسانیان

این لباس از روی نقش بشقاب سیمین کشف شده از این دوره، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۸) سده ششم هجری

این لباس ها از روی گچ بری های کشف شده در ری، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۹) دوره تیموری

این لباس از روی یکی از نقاشی های مربوط به دوره تیموری، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۰) دوره صفویه

این لباس از روی نقاشی ژان شاردن جهانگرد فرانسوی، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۱) لباسی دیگر از دوره صفویه

این لباس از روی نقش کاشی های رنگی چهلستون، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۲) دوره زندیه

این لباس از روی نقش تابلوی نقاشی رنگ و روغن مربوط به زنان این دوره، دوخته شده است.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۳) دوره قاجاریه

بدون شک در دسترس ترین طرح های لباس بانوان ایرانی در دوران قاجاریه به دلیل اختراع دوربین عکاسی، می باشد.

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۴) لباسی دیگر از دوره قاجاریه

لباس زنان ایرانی در تاریخ

۱۵) دوره قاجاریه

لباس زنان ایرانی در تاریخ

سخن آخر

از دیدن این لباس ها لذت بردید؟

نظرتان در مورد نوع پوشش بانوان ایرانی در طول تاریخ چه بود؟

آیا می دانستید در تمام دوره های تاریخی بانوان ایرانی از پوشش کامل برخوردار بودند؟

 

نظرات بسته شده اند

لرزش دست رئیس جمهور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب:

درحالیکه برخی رسانه های هوادار قالیباف با جوسازی و بی اخلاقی از لرزش دست روحانی هنگام سحنرانی شهردار تهران در مناظرات، سخن می گفتند، حسین دهباشی کارگردان مستند انتخاباتی رئیس جمهور این ادعاها را رد کرد.
به گزارش «انتخاب»؛ دهباشی در صفحه ی خود در توییتر نوشت: لرزشِ دستِ حسن روحانی، ناشی از جراحت حضور در دفاع مقدّس است.»
این مستند سازی ادامه داد: «لرزش دست روحانی، اهمیّتی اگر داشته باشد، نشانِ افتخار است نه مایه شرمساری!»
روز گذشته پس اتمام نخستین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری، مخالفان روحانی در رسانه ها و کانال های تلگرامی شان با بی اخلاقی، به لرزش دست روحانی اشاره کرده و مدعی هراس او هنگام گفتگوها شدند.
تابناک :

علت لرزش دست روحانی در مناظره

حسین دهباشی در تویتی نوشت: «لرزشِ دستِ حسن روحانی، ناشی از جراحت حضور در دفاع مقدّس است. اهمیّتی اگر داشته باشد، نشانِ افتخار است نه مایه شرمساری.»

الف:

درحالیکه برخی رسانه ها از لرزش دست روحانی در مناظرات، سخن می گفتند، حسین دهباشی کارگردان مستند انتخاباتی رئیس جمهور این ادعاها را رد کرد.

دهباشی در صفحه ی خود در توییتر نوشت: لرزشِ دستِ حسن روحانی، ناشی از جراحت حضور در دفاع مقدّس است.»

این مستند سازی ادامه داد: «لرزش دست روحانی، اهمیّتی اگر داشته باشد، نشانِ افتخار است نه مایه شرمساری!»

فارس:

ماشاءالله طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بجنورد، مناظره روز گذشته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را خوب و مفید ارزیابی کرد و گفت: نظر به شرایط و متانت و پاسخ‌های مرتبط با سوالات مطرح‌شده در این مناظره حجت‌الاسلام رئیسی بیش از سایر نامزدها با تسلط بیشتر و حساب‌شده‌تر عمل کرد.

وی با تاکید براینکه نامزدها باید در چارچوب سوالات مطرح‌شده برنامه‌های خود را مطرح کنند، تصریح کرد: از نظر رعایت اخلاق مناظره و صحبت درباره موضوعات مطرح‌شده و پرهیز از بحث‌های حاشیه‌ای میرسلیم و هاشمی‌طبا هم خوب عمل کردند.

دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در خراسان شمالی با تاکید بر اینکه اسحاق جهانگیری به دلیل اینکه احساس می‌کرد روز رای‌گیری حضور نخواهد داشت و به نفع کاندیدای خاصی از رقابت انصراف خواهد داد با صحبت خارج از موضوعات مطرح‌شده در مقابل پاسخ‌ها موضع محکم و سختی می‌گرفت.

طالبی ادامه داد: به نظر می‌رسید روحانی بر موضوعات تسلط کافی نداشت و یا از آمادگی روحی لازم برخوردار نبود و این موضوع باعث شد به شدت استرس خاصی وی را فرا بگیرد به‌گونه‌ای که وقتی دستش بر روی میز قرار می‌گرفت لرزش دستانش مشهود بود و از کسی که در مقام ریاست جمهوری است توقع چنین رفتار پر استرسی نمی‌رفت.

دبیرجبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان با خارج از چارچوب اخلاق خواندن حمله بی‌محابای جهانگیری به قالیباف افزود: رویکرد قالیباف را در مقابل جهانگیری مثبت ارزیابی می‌کنم، ولی قالیباف می‌توانست در بعضی از موارد خیلی بهتر عمل کرده و از موضع خود دفاع کند.

طالبی با تاکید بر رعایت اخلاق مناظره اظهار کرد: رئیسی از سایر نامزدها بهتر بود و با طمانینه و سعه‌صدر بیشتری به سوالات جواب داد و این نشان از شرایط و آمادگی بهتر ایشان در اولین جلسه مناظره بود.

وی بیان داشت: میرسلیم در موضوعات و مطرح کردن سوالات کارشناسی از سایر نامزدها بسیار موفق عمل کرد.

دبیر و جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی تصریح کرد: شرایط مناظره نشان‌دهنده این بود که از ناحیه دولت احیانا بخشی از مناظره به جهانگیری تفویض شده است که جهانگیری فقط دولت را تطهیر و عملکرد روحانی را مثبت نشان دهد.

وی در انتها برای نتیجه گیری بهتر سرنوشت مناظرات گفت: باید تا مناظرات بعد صبر کرد تا دید برنامه جهانگیری و روحانی در مناظرات بعدی چیست.

طالبی با بیان اینکه پخش زنده مناظره می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری درست مردم برای انتخاب نامزدها شود گفت : برنامه مناظرات اگر غیر زنده پخش می شد قطعا برخی از کاندیداها بسیاری از مسائل را مطرح نمی کردند وزنده بودن برنامه بسیار از لحاظ شور انتخاباتی تاثیرگذار خواهد بود و شرایط روحی و روانی نشان‌دهنده وضعیت بسیاری از نامزدها است.

نظرات بسته شده اند