نتایج مناظره ها از دیدگاه رسانه های وابسته داخل

انتخاب(اصلاح طلب):

عبدالله ناصری تحلیلگر سیاسی معتقد است که روحانیِ ۹۲ در مناظره شب گذشته ظهور پیدا کرد.
ناصری در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت، مناظره سوم پرشورتر از مناظره های گذشته برگزار شد.
وی افزود: انتظارم این بود که روحانی در این مناظره با رویکرد ایجابی کارکرد سابق خودش را حفظ می کرد. او باید با امار و ارقام بیشتری به انتقادات خلاف واقع رقبا پاسخ می داد و برنامه های خود برای آینده را ارائه می کرد. البته اقای روحانی نسبت به دو مناظره گذشته قوی تر ظاهر شد. روحانی بهتر بود عملکرد دولت گذشته را بیشتر بیان می کرد. رقبای او از جمله اقای قالیباف سعی کردند با ایجاد فضای روانی، دست به انتقام گیری بزنند. اقای روحانی باید این فضا را به اقای جهانگیری واگذار می کرد و خود به میدان ورود نمی کرد.
ناصری خاطرنشان کرد: در بخش آخر مناظره، روحانیِ ۹۲ ظهور کرد. البته به نظر من، ایشان مشابه چهارسال قبل نباید ظاهر شود، یعنی باید تقسیم کار کند و فضا را مدیریت شده تر جلو ببرد. در مقابل،  ویژگی قالیباف عصبانی کردن و با خلاف گویی های بزرگ بود که ظاهرا جز این ماموریت دیگری ندارد.
وی با اشاره به حضور فعال تر رئیسی در مناظره دیشب گفت: من در آقای رئیسی حتی در سفرهای استانی شان، کاملا حالت بهت زدگی و حیرت زدگی و شبه ترس را می بینم و این مسئله را در این مناظره نیز مشاهده کردم، به همین جهت است که فکر میکردم اصلا انتظار چنین واکنشی را از آقای روحانی نداشت. اقای رئیسی طبیعتا نسبت به دو مناظره قبلی آن ماسک قبلی رو کنار زده و آن ظاهر مظلومش را فروریخت. واقعا، این در مناظره مشهود بود که آقای رئیسی دور از واقعیت های اجرایی کشور است.  حوزه اجرایی ایجاب میکند رئیس جمهور تجربه کار اجرایی داشته باشد و حداقل در حوزه قوه مقننه تجربه ای هرچند اندک داشته باشد. این ویژگی ها کاملا از رئیسی دور است. از نگاه من، اقای رئیسی ورژنی جدید از اقای جلیلی و آقای احمدی نژادِ ۸۴ است که دوستان اصولگرای او امدنش را در انتخابات ۸۴ شوخی می کرفتند، اما او در نهایت کاندیدا شد.
در مناظره دیشب، روحانیِ 92 ظهور کرد / ماسک مظلومیت رئیسی فروریخت / سرنوشت قالیباف همان سرنوشت محسن رضایی است/ قالیباف و رئیسی در نظرسنجی ها به هم نزدیک شده اند؛ ستادهای این دو به شدت با هم اختلاف دارند / برای حزب موتلفه با این نامزد تاسف خوردم
وی با اشاره به سخنان تند میرسلیم اظهار کرد: من در این مناظره بر حزب موتلفه تاسف خوردم. تا قبل از این، باورم این بود که موتلفه نامزد حزبی دارد و کار برنامه ریزی و دموکراتیکی کرده است. اما این نامزد نشان داد که این دوستان خیلی دور از واقعیت های کشور زندگی می کنند. ای کاش حزب موتلفه فرد دیگری را معرفی می کرد یا کسی را اصلا معرفی نمی کرد.

ناصری در تشریح عملکرد قالیباف گفت:

آقای قالیباف باتوجه به عملکردش در شهرداری تهران، ادم بسیار قانون گریزی است و حتی بسیاری از اصولگرایان در ۹۲ به این جمع بندی رسیده بودند که او شهردار نماند، اما اتفاق نیافتاد و دوستان اصلاح طلبان برنامه ریزی مطلوبی نکرده بودند. به نظر من، حادثه پلاسکو بعنوان یک فاجعه ملی مانند پرونده ۳ هزار میلیارد در ذهن جامعه نقش بست. تحلیل بنده این است که آقای قالیباف با علم به این موضوع و عملکرد خود می داند که شکست خورده و تنها تصمیم گرفته انتقام گذشته را حتی المقدر از روحانی بگیرد. از نگاه من، سرنوشت اقای قالیباف سرنوشت اقای محسن رضایی خواهد بود. او به نظر می اید با عرصه سیاسی اجرایی خداحافظی کند و به همان پست خلبانی مراجعه کند، حتی بعید میدانم حریان اصولگرا راضی باشند مدیریت اقای قالیباف در شهرداری تهران ادامه پیدا کند.
این تحلیلگر سیاسی نتیجه مناظره را به نفع روحانی دانست و ادامه داد: به نظرم، روحانی سال ها تجربه ی فعالیت اجرایی دارد و بر امار و ارقام مسلط است. همینطور معاون اول اقای روحانی یعنی اقای جهانگیری هم سابقه زیادی در حوزه اجرایی دارند. این دو در مناظره به صورت کلی موفق تر بودند و دستشان پر بود. باید البته اضافه کنم که اقای هاشمی طبا نشان داد علاقانه سخن می گوید و خیلی مسلط تر، مخاطب پذیرتر و باورپذیرتر از برخی دیگر از کاندیداها ظاهر شد.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد کناره گیری کاندیداهای جمنا به نفع یکدیگر گفت: خبرهایی که ما داریم، حکایت از آن دارد که دونامزد اصلی جمنا طبق نظرسنجی ها دارند به هم نزدیک میشوند. از سوی دیگر، ستادهای این دو باهم خیلی اختلاف دارند. در نتیجه من انتظار کناره گیری را از قالیباف و رئیسی ندارم. البته جمع بندی من این است که نامزد اصلی جریان مخالف دولت که همان جبهه پایداری است، رئیسی است اما یک احتمال می توان داد که آن این است که، مخالفان دولت، به جمع بندی رسیده باشند که قالیباف بماند تا انتخابات به حد نصاب نرسد و به دور دوم برود.

 تسنیم(اصولگرا):

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها کسی که مخالفان و منتقدان نتوانستند انتقادی و یا موضوعی را به عنوان لکه سیاه به وی وارد کنند حجت‌الاسلام رئیسی بود گفت: در مورد قالیباف هم مسائلی از سوی جناح مخالف مطرح شد که سند نداشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام حمید رسایی در نشست خبری ظهر امروز در دفتر خبرگزاری تسنیم برگزار شد اظهار‌‌ داشت: انتخابات نعمت بزرگ نظام جمهوری اسلامی به ملت ایران است.

وی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب مردم نقشی در تعیین سرنوشت خود نداشتند گفت: هر چهارسال مردم می‌توانند نخستین گام را در اصلاح تصمیم خود بردارند یا تصمیم خود را تمدید کنند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم اگر ببینند کسی خلف وعده کرده و یا وعده‌های خود را انکار می‌کند، حاضر به پذیرش مسئولیت نیست و فرصت‌سوزی کرده رای نمی‌دهند.

وی با تحلیل مناظره روز گذشته کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: مناظره روز گذشته از دو جهت اهمیت داشت نخست اینکه آخرین مناظره بود و دوم موضوع آن که بررسی دیدگاه کاندیداها در بعد اقتصادی بود.

سلامت اقتصادی مدیران نقش به‌سزایی در اصلاح امور دارد

رسایی با بیان اینکه اگر ما دال مرکزی اقتصاد و آشفتگی اقتصادی را سلامت مدیران بدانیم و معتقد باشیم که سلامت مدیران اجرایی نقش به‌سزایی در اصلاح امور خواهد داشت، گفت: پیروز مناظره دیروز حجت‌الاسلام رئیسی بود.

وی با بیان اینکه تنها کسی که مخالفان و منتقدان نتوانستند انتقادی و یا موضوعی را به عنوان لکه سیاه به وی وارد کنند حجت‌الاسلام رئیسی بود گفت: در مورد قالیباف هم مسائلی از سوی جناح مخالف مطرح شد که سند نداشت.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مورد جهانگیری و روحانی مسائلی مطرح و سند آن هم ارائه شد گفت: مردم نباید از چنین تیمی توقع گشایش اقتصادی داشته باشند.

وی با اشاره به سخنان روحانی خطاب به رئیسی که گفت شما در دادگاه ویژه برخوردهایی کردید و کارهایی انجام دادید خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد که رئیسی در جایگاه خود مر قانون را اجرا کرده و ملاحظه‌ای نسبت به هیچ کس در جایگاهی که بوده نکرده است.

رسایی با بیان اینکه در مناظره دیروز جریان انقلابی سربلند بود گفت: میرسلیم هم به عنوان یکی از کاندیداهای این جناح  مطالب خود را خوب و مستند عنوان کرد.

وی با بیان اینکه جریان مقابل که در حقیقت یک‌نفر بیشتر نیست و جهانگیری کاندیدای پوششی است گفت: این گروه حتی حاضر به اعلام لیست اموال خود نشده و مغلطه هم کردند که ما فقط یک خانه در تهران داریم در حالی که لیست تمام اموال مطرح بود.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی رقابت در بین کاندیداهای جریان انقلابی را یک رقابت واقعی برشمرد و گفت: کاندیداهای این جبهه با جهت‌گیری یکسان و برنامه‌ها و سلایق متفاوت در کنار هم رقابت می‌کنند.

حضور جهانگیری نشان از ضعف روحانی در دفاع از عملکرد خود دارد

وی با اشاره به اینکه کناره‌گیری یکی به نفع دیگری قابل پیش‌بینی نیست گفت: حضور جهانگیری در انتخابات صرفا استفاده از عرصه تبلیغات برای دفاع از روحانی است که این نشان از ضعف روحانی در دفاع از عملکرد خود دارد.

رسایی با بیان اینکه استقبال‌های مردمی، خودجوش و پرشور استانی از رئیسی، روحانی را هم نگران کرده است گفت: همین نگرانی باعث شد که در مناظره دیروز روحانی اتهاماتی خلاف واقع به رئیسی بزند در حالی که استفاده از دانش‌آموزان و کارمندان در دیدار مردمی روحانی اتفاق افتاده بود.

وی با تاکید بر اینکه ما نه عقد اخوت با دولت قبلی داشتیم و نه خصومتی با دولت فعلی داریم گفت: برای ما جهت‌گیری دولت‌ها مهم بوده و از دولت قبل هم تا جایی که در چهارچوب رهبری و جهت‌گیری‌هایش در راستای آرمان‌های نظام و انقلاب بوده حمایت و هرجا که انحراف داشته نقد کرده‌ایم.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این دولت از ابتدا در برابر دشمنان عقب‌نشینی کرد و کدخدا محوری را برخلاف خدا محوری اساس کار قرار داد گفت: در دولت فعلی جوان محوری رعایت نشد و اکثر تیم وزرا ثروت‌های چند میلیاردی و چند صد میلیاردی دارند که نتیجه آن درجا زدن دولت بود.

برجام نتیجه‌ای جز باقی ماندن تحریم‌ها و از بین رفتن دست‌آوردها هسته‌ای نداشت

وی مهمترین دستاورد دولت را برجام دانست و گفت: برجام نتیجه‌ای جز باقی ماندن تحریم‌ها، از بین رفتن دستاوردهای هسته‌ای و عزت ایرانیان برای ما نداشت.

رسایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم گفت: همه شواهد بر آن است که انتخابات به دور دوم خواهد رفت و این برای نخستین بار است که دولت مستقر به دلیل ضعف و اعتراضات عمومی نمی‌تواند مردم را برای دور دوم با خود همسو کند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور در حال چاپ تعرفه‌های دور دوم است گفت: وزارت کشور به تمام ستادهای انتخابات کشور اعلام کرده که برای مرحله دوم آمادگی داشته باشند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که شاهد رد‌صلاحیت روحانی توسط مردم در دور نخست انتخابات باشیم.

وی با بیان اینکه به‌دلیلی که دستاوردی به جز برجام نداشته مجبور به ارائه تصویر زیبا و آرام‌بخش از برجام است گفت: برجام فرزند ناقص الخلقه‌ای است که سالم به دنیا نیامد و متاسفانه بعید است که بتواند ادامه حیات دهد.

رسایی مهمترین دستاوردی که برای برجام ذکر می‌کردند را لغو تحریم‌ها برشمرد و گفت: روحانی ادعا کرد با امضا و اجرای برجام تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود و هیچ توافقی را امضا نمی‌کنند مگر در ذیل آن توافق تمام تحریم‌ها برداشته شود در حالی که چنین نشد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی این را یکی از دروغ‌های روحانی برشمرد که بعد حاضر به پذیرش آن نشد تصریح کرد: روحانی گفت، تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، اما تحریم‌های هسته‌ای هم برداشته نشد، بلکه تحریم‌هایی که تاریخ‌شان گذشته بود، دوباره تمدید شد و برجام همین دستاورد را هم به همراه نداشت.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود با برجام، سایه جنگ برطرف شد، به تعبیر مقام معظم رهبری دروغ محض است، زیرا سایه جنگ با حضور آگاهانه مردم و دفاع از نظام از سر کشور برداشته می‌شود.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر دولتمردانی با روحیه ترس، تحقیرپذیری و فشارپذیری داشته باشیم، حتما دشمنان برای حمله به ما تحریک می‌شوند تصریح کرد: باید دولتمردانی انتخاب کنیم که تهدیدپذیر نباشند.

وی با اشاره به سند ۲۰۳۰ و پذیرش آن توسط دولت گفت: پس از آنکه پشت صحنه این سند مشخص شد به دولت اعلام کردند حق اجرای این سند را ندارد اما دولت در حال اجرای مخفیانه این سند بوده است.

رسایی عنوان کرد: با برجام‌های مختلفی از جمله برجام نفتی، برجام بانکی، برجام آموزشی و برجام هسته‌ای مواجه هستیم.

وی با اشاره به ادعای روحانی در مناظره دیروز که “اگر رای بیاورم مثل تحریم‌های هسته‌ای که با برجام برداشته شدند، دیگر تحریم‌ها را برمی‌دارم”، گفت: ملت ما باید به این نکته توجه کنند که تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم‌ها به علت صنایع موشکی، ادعای دفاع از تروریسم، ادعای نقض حقوق بشر و ادعای دسترسی و رسیدن به سلاح هسته‌ای است، ابراز داشت: زمانی شما به ادعاهای غربی‌ها نگاه می‌کنید، می‌بینید آنها دفاع از حزب‌الله لبنان یا مردم یمن را دفاع از ترورسیم می‌دانند در حالی که خودشان از داعش و نظام‌های دیکتاتوری حمایت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آنها در حالی ما را به خاطر صنایع موشکی تحت فشار قرار می‌دهند که خودشان صنایع موشکی پیشرفته‌ای دارند و کشورها را تهدید می‌کنند گفت: آنها ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند.

الف:

پرویز امینی: تردید دارم قضاوت عمومی مردم دست بالای روحانی و جهانگیری در مناظره باشد/ تحلیل عباس عبدی از سخنان تند جهانگیری و وضعیت رای روحانی
بخش سیاسی الف، ۲۳ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰

با پایان مناظره اقتصادی، مناظره های زنده تلویزیونی پایان یافت.

مناظره ای پرحاشیه و جنجالی که هواداران هریک از نامزدها، خود را پیروز نهایی این مناظره سرنوشت ساز می دانند.

به گزارش الف، تحلیل دو کارشناس سیاسی کشورمان در ادامه می آید.

پرویز امینی تحلیل‌گر مسائل سیاسی پس از سومین مناظره انتخاباتی که عصر جمعه (۲۲ اردیبهشت ماه) برگزار شد ارزیابی خود را در کانال شخصی‌اش منتشر کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

همانطور که پیش‌بینی می‌شد مناظره سوم در چارچوب مسائل اقتصاد باقی نماند و حاشیه بر متن به طور اساسی مسلط شد. ادبیات مناظره نیز رادیکال بود. بنابراین مناظره سوم با دو مناظره پیش متفاوت بود و قضاوت‌ها  نیز می‌تواند متفاوت حتی پیچیده و دشوار باشد.

فکر می‌کنم درباره مناظره دو جور بشود قضاوت کرد. در قضاوت سیاسی و در محدوده کنش‌گران سیاسی، روحانی برخلاف مناظره اول و جهانگیری برخلاف مناظره دوم، دست بالا را داشتند. اما با توجه به فضای رادیکال مناظره و افشاگری‌های بی‌سابقه نامزدها نسبت به یکدیگر در موضوع فساد و غلبه مطلق بحث‌های سلبی و انکاری به جای بحث‌های ایجابی (در مناظره چهارشنبه با جناب عباس عبدی بر این مسئله اتفاق نظر داشتیم که مطالبه مردم  بحث‌های ایجابی است) تردید دارم قضاوت عمومی نیز چنین شده باشد.

برای فهم دقیق‌تر واکنش افکار عمومی، باید منتظر نظرسنجی‌های روزهای آینده بود. اما در این باره می‌توان این جمع‌بندی را کرد که فضای افشاگری بی‌سابقه کنونی نامزدها درباره یکدیگر، کسب اعتماد مردم را برای همه آنها ولو طرف پیروز سیاسی دشوار می‌کند.

ارزیابی عباس عبدی از مناظره سوم

*عباس عبدی مناظره سوم را این گونه تحلیل کرد:چون سیاست ایران حزبی نیست افراد اهمیت پیدا می کنندبه همین دلیل هم رییسی میگوید روحانی با احمدی نژاد مناظره کند.

*این مناظره علیه دستگاه قضایی و کل سیستم عدالت کشور بود. به  لحاظ اقتصادی هم هیچ چیزی نداشت چون که فقط آقای جهانگیری و آقای هاشمی طبا و کمی آقای روحانی با مسائل اقتصادی آشناست. آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست.

*آقای رئیسی فن مناظره را هم بلد نبود. ایشان می گفت دولت فلان کار انجام داده است، اگر انجام داده شما اینجا چه کار می کنید؟

*اتهامات آقای قالیباف هم جواب نمی دهد. اینگونه رفتارها کلا جواب نمی دهد ممکن است بخشی از مردم خوششان بیاید اما به جایی نمی رسد.

*سخنان تند جهانگیری برای متوقف کردن قالیباف بود. او معتقد است که حسن روحانی نباید به سبک جهانگیری عمل کند.

*این دولت ایراد دارد، هر دولتی ایراد دارد ولی در انتخابات مسئله اصلی انتخاب است. وقتی در بازار خرید می کنید کیفیت، قیمت و نیازتان را بررسی می کنید و انتخاب می کند.

*فاصله بین روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند. نگاه من مثبت است نمی گویم رای به چه کسی بدهند. رای من رنگ من است. انتخابات بوم نقاشی است هر کسی با رای خودش این بوم را رنگ می  کند و نقش می زند. معتقدم همه باید شرکت کنند و در سرنوشت خودشان سهیم شوند.

تمام انتخابات ها در سرنوشت مردم اثر داشته است من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم.

الف:

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدها روز گذشته برگزار شد. این مناظره از چند منظر قابل ارزیابی است.

هنر مناظره

موضوع اول مقایسه نامزدها از جهت توفیق فنی در بیان برنامه ها و پاسخ گویی به رقیب است.

در مناظره دیروز روحانی بجز دقایق پایانی که از حالت طبیعی خارج شد، در طول مناظره با اعتماد به نفس و در قامت یک رئیس جمهور هم از برنامه اش گفت و هم به موقع دفاع کرد.

میرسلیم اگرچه از اوج خودش در مناظره دوم فاصله گفته بود اما همچنان در محاجه با رقیب خاصه جهانگیری مسلط عمل کرد. هاشمی طبا تفاوت چندانی با دو مناظره گذشته نداشت.

قالیباف نسبت به دو مناظره اول ضعیف تر ظاهرشد البته در دقایق پایانی هر دو بخش اول و دوم مناظره اوج گرفت.

جهانگیری نسبت به هردو مناظره خاصه مناظره دوم مسلط تر ظاهر شد. هم از دولت دفاع کرد و هم به موقع نسبت به نامزدهای رقیب چالشی وارد شد. رئیسی نیز نسبت به دو مناظره گذشته فعالتر ظاهر شد.

قدرت رای گیری

از جهت توفیق نامزدها در کسب رای وضعیت نامزدها مقداری متفاوت است.

عملکرد رئیسی به نحوی نبود که رای جدیدی برای خودش بسازد اما تلاش جهانگیری و روحانی برای اتصال وی به احمدی نژاد، احتمالا بخشی از آرای محرومین حامی احمدی نژاد را سمت او ببرد. آنچه احمدی نژاد تلاش بسیاری کرد اتفاق نیافتد.

قالیباف احتمالا توفیقی در کسب رای جدید نداشت اما با افشاگری مربوط به زمین های رانتی جهانگیری و روحانی توانست از رای دو نامزد اصلاح طلب کم کند. هیچ بعید نیست این آرا سمت رئیسی یا دیگران رفته باشد.

روحانی در این مناظره وعده های جدیدی داد که می تواند رای ساز باشد و البته این رای جدید را باید در کنار آرای سوخته ناشی از افشاگری قالیباف تحلیل کرد. جهانگیری رای ثابت سیاسی دارد و قوت و ضعف مناظره تغییر محسوسی در آرای او ایجاد نخواهد کرد.

میرسلیم نسبت به جلسه دوم ضعیف تر بود. احتمالا رشداقبال او متوقف یا کاهنده شود. هاشمی طبا به نظر می رسد ریزش رایش بیشتر شود. هم به جهت مخالفت با یارانه و هم خارج میدان مناظره رفتار کردن.

پیش بینی می شود رئیسی در این مناظره در جلب آرا توفیق بیشتری داشته باشد. چون هم با کمک روحانی رای های احمدی نژاد را جذب کرد و هم نسبت به دو مناظره دیگر بیشتر درخشید و هم در انتقادها رادیکال عمل نکرد.

از جهت ادبیات و برنامه ها

از جهت ادبیات و وعده ها و حرف های کلیدی هم نامزدها قابل مقایسه اند.

میرسلیم در این مناظره ادبیاتش عامه فهم تر و توده گرا تر شده بود. برعکس هاشمی طبا بجز شعری که در آخر مناظره خواند سخت تر با مخاطب ارتباط گرفت.

رئیسی فرصت کرد از برنامه اش برای یارانه ها بگوید و البته خیلی هم فرصت بیان جزئیات را پیدا نکرد.

قالیباف بجز مساله اموالش در بیان بخش های دیگر برنامه اش توفیقی نداشت.
روحانی وعده ای داد که احتمالا مهمترین بخش مناظره بود و آنهم برداشتن تحریم های غیرهسته ای است.

جهانگیری نیز نکته قابل اعتنایی در این بخش نداشت.

خاطره آمیز ترین تعابیر و یا جملات نامزدها

مهمترین تعبیر رئیسی در این مناظره وقتی بود که خطاب به روحانی گفت: ای کاش آن ۴ سال هم شبیه همین ۴ ماه بودین.

مهمترین تعبیر قالیباف این بود که درختی که در ۴ سال میوه نمی دهد هیچ وقت ثمر نمی دهد.

مهمترین جمله میرسلیم وقتی بود که به جهانگیری گفت تا حالا کجا بودین؟ خواب بودین؟

جمله ای که از هاشمی طبا احتمالا در ذهن ها مانده است یکی کالای اکسپورت اورینتد بود و یکی هم شعر ما گلهای خندانیم فرزندان ایرانیم.

از روحانی هم این جمله ماند که همه تحریم ها غیر هسته ای را برمی دارم.

جهانگیری هم جمله متفاوت و ویژه ای مطرح نکرد که در ذهن ها بماند.

تحلیل سیاسی جایگاه نامزدها

تحلیل تغییر جایگاه سیاسی نامزدها بعد از این مناظره را باید متفاوت از قدرت بیان و یا توان جلب آرا تحلیل کرد.

جهانگیری با اینکه خوب شروع کرد اما با دو یا سه افشاگری قالیباف و پاسخ ندادن به آنها در نهایت پیروز میدان نبود. وقتی قالیباف درباره رانت برادر جهانگیری در بانک گردشگری گفت و از همه مهمتر سندی که درباره زمین رانتی ارائه کرد، پایان تلخی برای  جهانگیری رقم خورد. همینطور وقتی جهانگیری بحث پاداش ها را رد کرد و گفت اگر قالیباف اثبات کند که من پاداشی گرفته ام همه حرف هایم را پس می گیرم، همان زمان سند دریافت پاداش جهانگیری در رسانه ها توزیع شد.

روحانی از این جهت وضعیت بدتری داشت.  روحانی هم از جهت افشاگری رئیسی و هم قالیباف پایان سختی پیدا کرد. رئیسی از تلاش روحانی در جلسه ای که در دفتر او برگزار شده بود برای دفاع از یکی از نزدیکانش خبر داد و قالیباف نیز سندی دیگر درباره زمین رانتی روحانی به مردم ارائه کرد.

رئیسی در این مناظره با تلاش روحانی و جهانگیری به دولت احمدی نژاد چسبندگی پیدا کرد. هرچند ممکن است این وضعیت برای او رای بسازد اما در فضای نخبگانی این عنوان برای او هزینه ساز است.

جهانگیری درباره املاک نجومی قالیباف فعال و هجومی وارد شد اما چون  حجم املاک نجومی را بغلط ۲ هزار و دویست میلیارد تومان بیان کرد بدرستی نتوانست از این پرونده بهره برداری کند.

خلاصه اینکه این مناظره از جهت جلب رای تنها برای رئیسی مفید بود.

از جهت سیاسی به شکل قابل توجهی برای روحانی و جهانگیری بد تمام شد.

از جهت جلب رای برای قالیباف خیلی مفید نبود از جهت سیاسی هم برای خودش آورده ای نداشت اما توانست روحانی و جهانگیری را به چالش بکشد. اما از جهت اقتصادی و شفافیت شرایط مناسبی پیدا کرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مناظره دیروز تلخ بود، گفت: کوبیدن یکدیگر نامزدهای انتخاباتی در مناظره سوژه‌ای برای رسانه‌های غربی شده تا به این وسیله بتوانند ضربه‌ای به انقلاب بزنند.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله حسین نوری همدانی امشب در دیدار با جمعی از اساتید درس خارج و سطوح عالی حوزه از جمله آیت‌الله سیفی مازندرانی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: از مناظره دیروز خیلی ناراحت شدیم هیچ لحظه‌ای در زمانی که انقلاب صورت گرفته تاکنون به‌اندازه مناظره دیروز تلخ نبود.

وی با اشاره به اینکه بیکاری و گرانی باید از بین برود تا مردم در آسایش باشند، افزود: ولایتمداری، دشمن‌ستیزی، دشمن‌شناسی، خضوع نکردن در برابر دشمنان و خدمت به مردم باید ازجمله شاخص‌های یک رئیس‌جمهور باشد.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: حرکت اساتید حوزه علمیه لبیکی بود به دعوت مقام معظم رهبری در برابر سند ۲۰۳۰ که سازمان ملل منتشر کرد، درواقع در تمام جهان مطالبی که بیان می‌کنند ضد ارزش است.

وی بابیان اینکه دشمنان می‌خواستند با سند ۲۰۳۰ انقلاب را از بین ببرند، خاطرنشان کرد: همان‌طور که مردم ایران با قیام کردند و بیداری اسلامی را در جهان به راه انداختند باید در مقابل سند ۲۰۳۰ هم می‌ایستادیم که متأسفانه امضا کردند.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: ما انتخابات بزرگی را در پیش داریم که تمام دشمنان اسلام هم‌چشم به آن دوخته‌اند بنابراین باید تمام سعی و تلاش‌ها در زمینهٔ هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات کنیم.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله سیفی قلم بسیار خوب و تأثیرگذاری دارند، بیان کرد: با توجه به اینکه آیت‌الله سیفی مازندرانی قلم بی‌نظیری دارند من در برابر قلم ایشان خضوع می‌کنم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه علما باید ضد ارزش‌ها را بشناسند، عنوان کرد: نخستین وظیفه علما این است که نباید در برابر دشمنان ساکت باشند.

وی با بیان اینکه مناظره دیروز تلخ بود، خاطرنشان کرد: کوبیدن یکدیگر نامزدهای انتخاباتی در مناظره سوژه‌ای برای رسانه‌های غربی شده تا به این وسیله بتوانند ضربه‌ای به انقلاب بزنند.

فارس(اصولگرا):

غلامرضا شهبازی رئیس ستاد مردمی سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، با اشاره به مناظره روز گذشته کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: هجوم کاندیداهای رقیب از ابتدای مناظره سوم علیه حجت‌الاسلام رئیسی، نشان دهنده ترس آن‌ها از اقبال عظیم مردم نسبت به آقای رئیسی است.

وی افزود: استفاده روحانی و جهانگیری از الفاظ نادرست و تشویش اذهان عمومی جهت جمع آوری رای، عمل اخلاقی نبود و مردم دیگر فریب کلماتی از قبیل گازانبری را نمی‌خورند.

رئیس ستاد مردمی رئیسی گفت: حجت الاسلام رئیسی قطعا برنده اخلاقی مناظره روز گذشته بود، آقای رئیسی با اینکه دست‌پری از تخلفات برخی آقایان داشت اما در مقابل اتهامات دروغی که آن‌ها زدند سکوت کرد و اخلاق‌مدارانه برخورد کرد.

شهبازی با تاکید بر اینکه روحانی پیروز انتخابات نخواهد بود عنوان کرد: قطعا مردم کشورمان این دوره با انتخاب کاندیدای اصلح به حل مشکلات معیشتی و برطرف کردن معضل رکود و بیکاری کمک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، حجت‌الاسلام حمید رسایی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتخابات یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال جاری است و سرنوشت چهار سال آینده کشور را تعیین می‌کند.

وی بیان کرد: انتخابات نعمت بزرگ جمهوری اسلامی به مردم ماست و این نعمت را امام راحل پایه‌گذاری کردند و مردم، تصمیم‌گیر اصلی هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: قبل از انقلاب مردم نقشی در سرنوشت خود نداشتند اما انقلاب این نقش اصلی را به مردم داد و از آنها خواست در چارچوب دین و قانون اساسی تصمیم بگیرند.

رسایی ابراز کرد: نعمت جمهوری اسلامی این است که هر چهار سال یک‌بار مردم می‌توانند، خودشان گام بردارند و تصمیم قبلی را ادامه دهند یا اگر دیدند فردی را که انتخاب کردند که به وعده‌هایش عمل نکرده و خلف وعده کرده است و حتی وعده‌هایش را انکار می‌کند و حاضر به پذیرش مسؤولیتی که پذیرفته نیست در مورد او تجدیدنظر کنند.

وی تصریح کرد: مردم زمانی که می‌بینند، فردی که انتخاب کردند، فرصت‌سوزی کرده، این انتخابات فرصتی است تا مردم آینده خود را رقم بزنند.

رسایی درباره مناظره دیروز اظهار کرد: سومین مناظره از این منظر که آخرین مناظره بود و مباحث اقتصادی مطرح شد، دارای اهمیت بود.

وی اضافه کرد: اگر ما دال مرکزی موضوع اقتصاد و آشفتگی اقتصاد را سلامت مدیران بدانیم و معتقد باشیم که سلامت اقتصادی مدیران اجرایی نقش بسزایی در اصلاح امور دارد در مناظره دیروز حجت‌الاسلام رئیسی پیروز این میدان بود.

نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: تنها فردی که در مورد او مخالفان و رقبای جدی وی نتوانستند موضوعی را به عنوان لکه سیاه مطرح کنند، رئیسی بود.

رسایی یادآور شد: در مورد قالیباف ادعاهایی مطرح شد که سند نداشت و این ادعاها بدون استناد بود اما در مورد روحانی و جهانگیری مسائلی مطرح شد که همراه با مستندات به مردم ارائه شد و نشان می‌دهد اگر این تیم فعالیت خودش را ادامه دهد مردم نباید توقع گشایش اقتصادی و یا تغییر رفتار را داشته باشند، زیرا با دستمال کثیف نمی‌شود جایی را تمیز کرد.

وی ادامه داد: دیروز شاهد بودیم رئیسی به صورت مستند در مورد اطرافیان روحانی البته با نجابت و با اکراه مطالبی را مطرح کرد که مربوط به روابط مالی اطرافیان روحانی بود.

رسایی تصریح کرد: یکی از نکات مناظره دیروز که اعتراف رقبای رئیسی به حساب می‌آمد، این بود که روحانی به رئیسی گفت، شما در دادگاه ویژه برخوردهایی کرده‌اید و این نشان می‌دهد رئیسی در جایگاهی که بوده ملاحظه روابط و هم‌لباسی را نداشته است.

وی تأکید کرد: در مناظره دیروز جریان انقلاب که سه کاندیدا دارد، سربلند بود و جریان مقابل یک گزینه بیشتر نیست و جهانگیری و هاشمی‌طبا کاندیدای پوششی هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا متذکر شد: روحانی و جهانگیری حاضر نشدند، لیست اموال خود را اعلام کنند و مغلطه هم کردند و گفتند فقط یک خانه در تهران داریم در حالی که بحث سر خانه نبود و همه اموال را باید اعلام می‌کردند.

رسایی عنوان کرد: رقابت در بین کاندیداهای جریان انقلابی یک رقابت واقعی است و هیچ کدام پوششی برای یکدیگر نیستند و جهت‌گیری یکی است اما نوع برنامه‌ها، سوابق و سلایق مختلف است.

وی ابراز داشت: رقابت جریان انقلابی واقعی است، بنابراین کناره‌گیری یک یا دو کاندیدا به نفع دیگری قابل پیش‌بینی نیست، بر خلاف طرف مقابل که به نوعی بازی با مردم و افکار عمومی و سوء‌استفاده از قانون است.

رسایی ادامه داد: جهانگیری می‌داند و می‌گوید، فقط می‌خواهد از فرصت تبلیغات برای روحانی استفاده کند که این نشانه ضعف روحانی است که عملکرد ضعیفی دارد و نیاز به نیروهای کمکی است.

وی تصریح کرد: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم کدام یک از این سه کاندیدا به نفع دیگری کناره‌گیری کند، اما این موضوع محتمل است که با توجه به استقبال مردم نسبت به کاندیداها شاید این اتفاق بیفتد که به جمع‌بندی کاندیداها بستگی دارد.

رسایی خاطرنشان کرد: آنچه استقبال‌های استانی نشان می‌دهد این است که استقبال از رئیسی مردمی و خودجوش بوده و وضعیت وی در نظرسنجی و استقبال‌ها بهتر است.

وی عنوان کرد: اینکه قالیباف به نفع رئیسی کنار رود یا خیر به تصمیم خودشان بستگی دارد و باید به این نکته هم توجه شود که یکی شدن کاندیداها به نفع ماست و یا اینکه موجب تشتت آرای کاندیدای انصرافی می‌شود و این باید بررسی میدانی شود.

رسایی با اشاره به اینکه نه عقد اخوت با دولت‌های قبلی داشته‌ایم و نه عهد خصومت با دولت فعلی، ابراز کرد: جهت‌گیری دولت‌ها برای ما مهم بوده است، از‌ دولت قبل هم در جایی که جهت‌گیری‌هایش متناسب با آرمان‌های انقلاب و منویات رهبری بوده، حمایت کرده‌ایم و آنجایی که از چارچوب‌ها خارج شده است، انتقاد کردیم.

وی افزود: از ابتدا جهت‌گیری دولت یازدهم بر خلاف مبانی امام و انقلاب بود و این دولت در برابر دشمنان این ملت دچار عقب‌نشینی شد و کدخدامحوری را به جای خدامحوری پایه اصلی فعالیت‌های خودش کرد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در این دولت بر خلاف شعارهایی که داده شده هیچ میدانی به عناصر جوان نداده، از تیم و وزرایی استفاده شد که بیشتر آنها ثروت‌های چند ۱۰ میلیاردی و یا چند ۱۰۰ میلیاردی دارند که بر خلاف مبانی انقلاب است.

رسایی اظهار کرد: مهم‌ترین دستاورد دولت فقط در سیاست خارجی بود که برجام هم نتیجه‌ای نداشت و زمینه فشار به انقلاب اسلامی را فراهم کرده است.

وی عنوان کرد: بیشترین انتقادات ما در همین زمینه‌ها بود که نتیجه‌ای را هم در بر نداشت و دولت همچنان بر این سیاست‌گذاری‌ها تأکید دارد.

رسایی بیان کرد: همه قرائن و شواهد حکایت از این می‌کند که انتخابات این دوره به مرحله دوم می‌رود و این برای نخستین بار است که دولت مستقر به علت ناموفق بودن و اعتراضات عمومی در بین توده‌ها و اقشار مختلف نمی‌تواند، اکثریت جامعه را همراه و همسوی خود کند.

وی ابراز کرد: وزارت کشور در حال چاپ تعرفه‌های مرحله دوم است و به تمام ستادهای انتخابات کشور اعلام کرده‌اند که برای مرحله دوم آمادگی پیدا کنند، مگر اینکه در روزهای بعدی اتفاقی بیفتد، امیدواریم در مرحله اول شاهد رد صلاحیت روحانی به دست مردم باشیم.

رسایی ادامه داد: دولت دستاوردی به غیر از برجام ندارد و مجبور به بزک کردن برجام است در حالی که واقعیت‌ها حکایت از این می‌کند که برجام فرزند ناقص‌الخلقه‌ای است که نتوانست سالم به دنیا آید و با فرزند معیوبی مواجه هستیم که بعید است بتواند ادامه حیات دهد.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین دستاوردی که برای برجام ذکر می‌کردند این بود که جلوی تحریم‌ها را گرفته و روحانی ادعا کرد با امضا و اجرای برجام تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، حتی وی اعلام کرد هیچ توافقی را امضا نمی‌کنند مگر در ذیل آن توافق تمام تحریم‌ها برداشته شود و این یکی از دروغ‌هایی است که روحانی گفت و بعد حاضر به پذیرش آن نشد.

رسایی اضافه کرد: روحانی گفت، تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود، اما تحریم‌های هسته‌ای هم برداشته نشد، بلکه تحریم‌هایی که تاریخشان گذشته بود، دوباره تمدید شد و برجام همین دستاورد را هم به همراه نداشت.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود با برجام، سایه جنگ برطرف شد، به تعبیر مقام معظم رهبری، دروغ محض است، زیرا سایه جنگ با حضور آگاهانه مردم و دفاع از نظام از سر کشور برداشته می‌شود.

رسایی تأکید کرد: برجام نه تنها سایه جنگ را برنداشت بلکه سایه جنگ را بیشتر بالای سر ما آورد اما این اتفاق به علت حضور مردم نمی‌افتد.

وی اظهار داشت: برای تهیه اقلام دوگانه مطابق برجام باید درخواست دهید و اعلام کنید این جنس را برای کجا می‌خواهید و ۱+۵ می‌تواند موافقت کند یا نکند و بعد رایزنی صورت گیرد.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: اگر ما دولتمردانی با روحیه شاه سلطان حسینی و روحیه ترس، تحقیرپذیری و فشارپذیری داشته باشیم، حتماً دولت بیرونی برای حمله به ما تحریک می‌شود و باید دولتمردانی انتخاب کنیم که تهدیدپذیر نباشند.

رسایی ادامه داد: روحانی که می‌گوید «اگر ما را انتخاب کنید سایه جنگ را برمی‌داریم» معنایش این است که دشمن همه منافع خود را با انتخاب ما می‌تواند به دست آورد و آمریکایی‌ها  و اسرائیلی‌ها از انتخاب روحانی استقبال می‌کنند، زیرا بدون هزینه می‌توانند با انتخاب روحانی به خواسته‌های خود برسند.

وی یادآور شد: برجام یکسری پیوست‌های نانوشته‌ای دارد که مواضع روحانی در مورد صنایع موشکی از جمله این پیوست‌هاست و او با موشک کلمات خودش می‌خواهد موشک‌های ما را بی‌تأثیر کند.

رسایی گفت: سند ۲۰۳۰ توسط دولت پذیرفته شده و بعد از پذیرش و ابلاغ و پس از آنکه پشت صحنه این سند مشخص شد به دولت اعلام کردند حق اجرای این سند را ندارد، اما دولت در حال اجرای مخفیانه این سند بوده است.

وی تصریح کرد: آقایان می‌گویند در سند اعلام کردیم بخش‌هایی که مطابق فرهنگ ما نباشد را نمی‌پذیریم، اما عملکرد دولت نشان داده به دلیل فشارپذیر بودن در صورت اجرای سند ۲۰۳۰ تمام موارد را می‌پذیرند.

رسایی عنوان کرد: با برجام‌های مختلفی از جمله برجام نفتی، برجام بانکی، برجام آموزشی و برجام هسته‌ای مواجه هستیم.

وی یادآور شد: روحانی در مناظره دیروز ادعا کرد اگر رأی بیاورد مثل تحریم‌های هسته‌ای که با برجام برداشته شدند، دیگر تحریم‌ها را برمی‌دارند اما ملت ما باید به این نکته توجه کند که تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشده است.

رسایی با اشاره به اینکه تحریم‌ها به علت صنایع موشکی، ادعای دفاع از تروریسم، ادعای نقض حقوق بشر و ادعای دسترسی و رسیدن به سلاح هسته‌ای است، ابراز داشت: زمانی شما به ادعاهای غربی‌ها نگاه می‌کنید، می‌بینید آنها دفاع از حزب‌الله لبنان یا مردم یمن را دفاع از تروریسم می‌دانند در حالی که خودشان از داعش و نظام‌های دیکتاتوری حمایت می‌کنند.

وی ادامه داد: آنها در حالی ما را به خاطر موشک تحت فشار که خودشان صنایع موشکی پیشرفته‌ای دارند و کشورها را تهدید می‌کنند و آنها ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند، زیرا در ایران قصاص و یا ممنوعیت ازدواج افراد هم‌جنس را داریم.

رسایی بیان کرد: سؤال ما از روحانی این است که آیا ایشان می‌خواهد برای برداشته شدن تحریم‌ها به این امور تن دهد که چنین ادعایی را مطرح می‌کند، زیرا در هسته‌ای سابقه عملکرد این گونه است که ایشان به تمام خواسته‌های غربی‌ها تن دادند و مطالبات آنها را اجرا کردند و آنها به هیچ کدام از وعده‌های خود عمل نکردند.

تابناک(بررسی مشابه):

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان«پافشاری دولتی‌ها بر وضع موجود » نوشت:« آخرین مناظره با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار شد اما توجه بیشتر روی موضوعاتی بود که سند آنها به صورت لحظه‌ای در فضای مجازی انتشار می‌یافت. در این مناظره حسن روحانی و اسحاق جهانگیری همچنان بر تداوم مسیر و وضع موجود اصرار و تلاش کردند نامزدهای رقیب خود را متهم به بی‌اطلاعی کنند. جهانگیری اما برخلاف مناظره قبلی ترجیح داد تمرکز حمله خود را روی قالیباف معطوف کند. تقسیم وظیفه نیز در بخش اول میان این دو نامزد اصلی و کمکی مشهود بود به نحوی که جهانگیری حمله وروحانی دفاع را بر عهده گرفتند.اما سیدابراهیم رئیسی با توضیحاتی درباره نحوه هدفمند کردن یارانه‌ها از نامزدهای دولت خواست تا پاسخگوی کارنامه چهارساله خود باشند و خواستار پیشگیری فساد در دولت و مقابله با هسته‌های فساد که در نزدیک‌ترین افراد دولتمردان شکل گرفته، شد.محمدباقر قالیباف نیز در واکنش به طرح املاک نجومی، استفاده روحانی و جهانگیری از این املاک در گذشته را افشاگری کرد که واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی داشت. وی در عین حال خطاب به روحانی تأکید کرد که حالا دیگر «‌دولت قبل» شمایید و باید پاسخگوی وضعیت موجود باشید.میرسلیم نیز در این مناظره مدعی شد دولت «مردان کاسب» را تشکیل نخواهد داد. او گفت ۱۹۰ نفر از بدهکاران بزرگ نورچشمی‌های دولت هستند و علت اینکه مردم نمی‌توانند از وام‌های بانکی استفاده کنند این است که در تسهیلات بزرگ خود دولتمردان ذینفع هستند. »

روزنامه کیهان نیز در ستون گفت و شنود خود نوشت:

« گفت: وقتی توده‌های مردم، خودشان فشارهای اقتصادی، بیکاری، گرانی‌های سرسام‌آور، رکود و… را با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند، چرا دولتی‌ها در هر سه مناظره این واقعیت را انکار می‌کنند؟!

گفتم: نه فقط همه مردم از فاجعه اقتصادی که دولت به ملت تحمیل کرده است باخبرند بلکه اقتصاددان‌های حامی دولت هم این فاجعه را انکار نمی‌کنند.

گفت: با این حال، آقایان دولتی‌ها در مناظره دیروز، رقبای خود را به بی‌اطلاعی از مسائل اقتصادی متهم می‌کردند!

گفتم: سرگروهبان تفنگ‌ یکی از سربازها را گرفت و گفت خوب دقت کن تا روش تیراندازی را یاد بگیری! و بعد به طرف هدف شلیک کرد ولی نه فقط به اطراف هدف هم نخورد، بلکه نزدیک بود چند نفری که کنار میدان ایستاده بودند را لت و پار کند. ولی سرگروهبان بدون آن که به روی خودش بیاورد به سرباز‌ها گفت؛ منظورم این بود که اینطوری تیراندازی نکنید!»

برنده از دیدگاه روزنامه های اصلاح طلب

روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان« پیروزی تدبیر » مدعی شد که آخرین مناظره شش نامزد انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری روز گذشته برگزار شد. سوالاتی که به ذهن می رسد این است دستاورد این مناظره برای آنها که متعلق به دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا هستند، چه بود؟ سایه چه موضوعاتی بر این مناظره افکنده شده بود و آن شش نفر از چه کسانی سخن گفتند؟ یک سو آنچنان تدبیرگران ایستاده بودند و در سوی دیگر منتقدان دولت موجود صف آرایی کرده بودند. مناظره البته سوالات متعددی داشت اما هیچ یک از نامزدها به جز مصطفی هاشمی طبا در چارچوب سوالات پاسخ نگفت. هر ۵ کاندیدا، خود را به اتفاقات بیرون استادیوم گره زده بودند. با شروع طوفانی اسحاق جهانگیری، دو کاندیدای اصلی اصولگرایان به لاک دفاعی رفتند. سخنان جهانگیری آنچنان بود که در میانه آن، وقتی دوربین تصاویری از حسن روحانی رئیس‌جمهوری را نشان داد می توانستی سرخوشی او را از این که معاونش چنین جانانه سخن می گوید ببینید. قالیباف مرد دیگر این میدان بود. او که به مانند رابین هود به تقسیم‌بندی اغنیا و اشقیا دست زده است، در این مناظره نیز از ۴ درصدی ها و از ٩۶ درصدی ها سخن گفت. تلاش او این بود که به مانند مناظره دوم طوفانی ظاهر شود. اما سخنان پیاپی جهانگیری او را به لاک دفاعی کشانده بود. تلاش او ثمره ای نداشت. حتی زمانی که تصاویری از سند خانه های حسن روحانی و جهانگیری را ارایه کرد شوق و هیجانی را برنینگیخت. قالیباف پیش از این مناظره باخته بود. او خود را از یک مدیر اجرایی سخت کوش به مردی انتقام گیر فروکاسته بود. انتخابات ریاست جمهوری سال ٩۶ دو نکته در خود مستتر دارد. ما در این مناظرات شاهد ریزش قالیباف و رویش جهانگیری بودیم. درخشش هاشمی طبا را دیدیم و به خاموشی میرسلیم رسیدیم. صبر و حلم روحانی را در مقابل حجم انبوهی از سیاه نمایی ها دیدیم و نگرانی رئیسی در برای محرومان به نظاره نشستیم. با این حال این مناظره، دو نماد دیگر هم داشت. اول پیروزی تدبیر را بر تندروی و خشم نشان داد. هنگامی که روحانی و جهانگیری و هاشمی طبا مکررا از آقایان رئیسی و قالیباف پرسش کردند که چگونه و بر اساس چه منابعی می خواهید یارانه ها را افزایش دهید آنها، به جای پاسخ کلی گویی می کردند. هیچ نمی گفتند و اجرای وعده‌ها را به آینده حواله می کردند. دیگر دستاورد مناظره دیروز، شکست شعارهای عوامگراینه و پوپولیستی بود. دو نامزد اصولگرا تلاش وافری داشتند. یکی کلی گویی می کرد و دیگری تلاش می کرد با جنجال همچنان خود را در نظر سنجی ها حفظ کند. اما نه تنها جنجال به کمک آنها نیامد که کلی گویی نیز آنها را از گوشه رینگ نجات نداد. هر سه مناظره ای که برگزار شد به رینگ بوکس بی شباهت نبود. هر کسی تلاش داشت دیگری را در گوشه رینگ گیر بیندازد و انتقام بگیرد. با این حال آنان که برنده نهایی شدند دو کاندیدای اصلاح طلب بودند. دیروز جهانگیری طوفانی آغاز کرد و روحانی همچون رعد ظاهر شد. این مناظره قطعا تکان‌های عجیبی در نظر سنجی ها بوجود می آورد. یکی را می‌اندازد و دیگری را برمی کشد. تا روز جمعه شش روز مانده است. روز فینال را از امروز باید به تماشا نشست.

عباس عبدی نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان« سخنی با آقای روحانی » نوشت:« هفته گذشته و پس از سفر آقای روحانی به گلستان و سپس سفر به ارومیه و همدان تحرک انتخاباتی بیشتر شد ولی اظهارات آقای روحانی در ارومیه و سپس همدان این ذهنیت را در برخی ایجاد کرد که احتمالا قصد پاسخگویی به تندخویی‌های طرف مقابل وجود دارد در حالی که به نظر می‌رسد این اظهارات بیش از آنکه معطوف به یک راهبرد فعالانه باشد، ناشی از یک واکنش نسبت به تندخویی‌های رقبا برای عصبانی کردن آقای روحانی بوده است. همان کار که در گذشته نیز در مواردی شاهد بوده‌ایم که نیروهای اصلاح‌طلب در تله نیروهای تندرو طرف مقابل افتادند، و در زمین آنان بازی کردند. چنین واکنشی نه به نفع کشور است و نه به نفع انتخابات. چرا؟

بسیاری از آگاهان سیاسی و اقتصادی معتقدند که پیروزی یکی از دو رقیب آقای روحانی کشور را با بحران عمیقی مواجه می‌کند. بحرانی که امروز در ونزوئلا می‌بینیم جزیی از ظرفیت بحرانی برای ما است. خوشبختانه نظرسنجی‌های کنونی نشان می‌دهد که اگر انتخابات همین امروز برگزار شود، نتیجه در دور اول و به نفع آقای روحانی خواهد بود. ولی می‌دانیم که در ایران هیچ نتیجه‌ای لزوما تضمین شده نیست و مردم مثل یک موجود زنده در برابر حوادث واکنش نشان می‌دهند. بنابراین وظیفه همه علاقه‌مندان به سرنوشت کشور است تا به گونه‌ای رفتار و عمل کنند که هیچ شانسی را برای موفقیت طرف مقابل باقی نگذارند.»

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

متولد شهرستان کاشمر ساکن شهرستا نهای : کاشمر، بردسکن، خلیل آباد، قائنات، فیض آباد، نیشابور، طبس، فریمان، درگز، بجنورد و شیراز و 19 سال ساکن مشهد ولایتی و غیر متعصب بر روی جناحی خاص، متنفر از تندروی